Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 22

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 22

Yeryüzünde en yüksek hava basıncı, 2004 yılının Aralık ayında 1089 mb olarak Moğolistan’ın Tosontsengel (Tusandsengıl) yerleşim biriminde ölçülmüştür. En düşük hava basıncı ise 1979 yılının Ekim ayında Büyük Okyanus’ta Tip adlı tayfunda 870 mb olarak ölçülmüştür.

Pasifik Okyanusu’nda 1994 yılında meydana gelen bir kasırga, 13.280 km hareket etmiştir. En hızlı tropikal siklonun hızı ise 1996’da Avustralya’da 113,2 m/s olarak kaydedilmiştir.

Fırtınaların en şiddetlisi kasırga olarak adlandırılan tropikal siklonlardır (Fotoğraf 1.7). Tropikal kuşakta görülen bu hava olayları, bir alçak basınç merkezi etrafında dönen hava kütlelerini ifade etmektedir. Bunlara Kuzey Amerika’da hurricane (harikeyn), Kuzey Pasifik Okyanusu’nun batısında typhoon (tayfun), Hint Okyanusu’nda cyclon (siklon) ve Avustralya’da willy- willies (vili vilis) denilmektedir.

Kasırgalarda yükselici hava kütleleri aynı zamanda yağışa neden olmaktadır. Kısa süre içinde fazla miktarda yağış oluşturduğundan kasırgalar, su baskınlarına yol açabilmektedir.

Kasırgalar, taşıdıkları maddeleri etrafa çarparak can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca bu hava kütleleri, kıyılarda deniz seviyesini 2-3 metre kadar yükselterek sahil şeritlerini su altında bırakmaktadır. Bu olay, gelgitten dolayı suyun kabarık olduğu zamana denk gelirse kıyıda su altında kalan yerlerin alanı genişlemektedir.

Kasırgalar, tarım alanlarının hasar görmesine neden olduğundan ekonomik kayıpların yanı sıra kıtlığa da yol açmaktadır.

Ortalama olarak, her yıl 1 Haziran’ dan 30 Kasım’a kadar süren kasırga mevsimi boyunca Atlantik Okyanusu, Karayip Denizi veya Meksika Körfezi’nde 6sı kasırga olan 12 tropikal fırtına oluşur. Orta Pasifik Okyanusu’nda, her yıl 1 Haziran’ dan 30 Kasım’a kadar süren kasırga mevsimi boyunca 2si kasırga haline gelen ortalama 3 tropik fırtına oluşur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 22 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!