Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 21

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 21

ç. Fırtına ve Kasırgalar

Basınç farkından meydana gelen yatay yönlü hava akımlarına rüzgâr denir. Rüzgârların hızı, saatte 1 km olabildiği gibi 118 km ve daha fazla da olabilmektedir. Buna göre rüzgârlar; hafif esinti, kuvvetli rüzgâr, fırtına ve kasırga gibi adlar almaktadır.

Rüzgârlar, şiddetlerine göre doğada farklı etkilere sahiptir. Örneğin saatteki hızı 4 km olan bir rüzgârda baca dumanları biraz eğimli yükselir ve denizde çok hafif ve köpüksüz dalgalar oluşurken saatteki hızı 45 km’yi bulan rüzgârlarda ağaçlar tamamen sallanır, denizde büyük dalgalar meydana gelir. Buna karşın saatteki hızı 77 km’yi aşan, ağaçları kökünden söküp binalarda hasarlar ve denizde çok yüksek dalgalar oluşturan rüzgârlar, fırtına olarak adlandırılır. Kasırgalar ise hızı saatte 118 km’yi geçen, önemli ölçüde can ve mal kayıplarına neden olan hava hareketleridir (Fotoğraf 1.6).

Kasırgalar, genellikle sıcak deniz yüzeyinden yükselen nemli havanın oluşturduğu alçak basınçtan dolayı gerçekleşir. Sürekli olarak yükselen havanın oluşturduğu boşluğu doldurmak için çevreden merkeze hareket eden hava kütleleri, burgaç hareketi yaparak ilerler. Kasırgalar, bazen çapı 1.000 km’yi geçen bir alanda etkili olabilmekte ve etkisi haftalarca sürebilmektedir. Bu tür hava hareketlerine daha çok tropikal kuşakta rastlanır (Harita 1.1).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 21 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!