Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 212

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 212

TÜR KORUMA

Giderek artan dünya nüfusu, kirlilik ve plansız kalkınma, doğal kaynaklar üzerinde ciddi bir baskı yaratmaktadır. Yakın gelecekte insanlık minimum tüketim ile maksimum üretim sağlama zorunluluğu ile karşı karşıya kalacaktır. Bu gelişmeler ışığında, ülkelerin sahip olduğu biyolojik çeşitlilik, özellikle genetik kaynaklar, büyük bir güç durumuna gelmektedir.

Türkiye dünya üzerinde kuzey ile güney, batı ile doğu arasındaki geçiş noktası olarak, üç farklı biyocoğrafik alanı birleştiren ve geçiş formları ile birlikte, Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz olmak üzere üç biyocoğrafik alanı kapsayan bir ülkedir. Bu nedenle, Türkiye dünyanın çok az yerinde rastlanır bir biyolojik çeşitliliğe ve değerli biyolojik kaynaklara sahiptir.

Ülkemizin gerek ekonomik gerekse sosyal alanda daha iyi yaşama koşullarına sahip olması, bu kaynakların belirlenmesi, korunması ve akılcı bir şekilde değerlendirilmesi ile mümkün olabilecektir.

Türkiye sahip olduğu biyolojik kaynakların değerinin bilincinde olarak, biyolojik çeşitliliğin korunması ve devamlılığının sağlanarak insanlık yararına kullanılması adına yürütülen uluslararası süreçlerin yakın takipçisi olmuştur. Türkiye çevreyi korumak için birçok uluslararası sözleşmeyi imzalamıştır. Bu sözleşmelere taraf olmakla Türkiye “yok etmek” ile “idame ettirmek” arasındaki tercihini yapmış ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için koruma-kullanma dengesini gözeten bir politika çizmiştir. Bu politikanın uygulanabilirliği, tüm kamu kuruluşlarının, özel sektörün, üniversitelerin ve sivil toplum örgütlerinin iş birliği ile çalışmasına bağlıdır. Biyolojik çeşitliliğin öneminin ve değerinin farkında olan her vatandaşın, bu bilinci toplumun her kesimine yaymak için sarf edeceği çaba, Türkiye’ye daha iyi bir gelecek kurma yolunda atılmış bir adımdır.

4. Greenpeace (Grinpiis)

1971’de Kanada’nın Vancouver (Venkuvır) şehrinde Amerika’nın Alaska’da yapacağı nükleer denemelere karşı kurulmuştur. O günden günümüze kadar geçen sürede çevreyle ilgili birçok konuda çalışmalar yapmaktadır. Protesto eylemleriyle çevre sorunlarını gündeme taşımaya çalışmaktadır (Fotoğraf 4.18). Örgütün başlıca hedef alanları küresel ısınma, ormanların yok olması, aşırı avlanma, ticari balina avcılığı, genetik mühendisliği ve nükleer gibi dünya çapındaki sorunları önlemeye çalışmaktır. Devletlerden, siyasi partilerden ve şirketlerden bağış kabul etmeyen örgüt, ekonomik gücünü bireysel olarak bağış yapan üyelerinden almaktadır.

Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hâle getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütmekte ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle çevreye zarar veren olaylara tanıklık etmekte, çevreye karşı işlenen suçları basın aracılığıyla gündeme getirmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 212 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!