Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 211

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 211 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 211

3. Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği [International Union for Conservation of Natural and Natural Resources-IUCN-(İntırneyşıml Yuniyın for Kansırveyşın of Neyçırıl end Neyçırıl Risorsıs)]

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği, 1948’de uluslararası bir konferans sonrasında “Doğanın Korunması İçin Uluslararası Birlik’’ adı ile kurulmuştur. Birliğin adı 1990 yılında Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği olarak değiştirilmiştir. Kuruluşa ait komisyonlar şunlardır:

• Türlerin Korunması Komisyonu
• Korunan Alanlar Komisyonu
• Çevre Hukuku Komisyonu
• Doğa Koruma ve Eğitim Komisyonu
• Ekosistem Yönetimi Komisyonu
• Çevre Ekonomisi ve Sosyal Politika Komisyonu
Türkiye’nin devlet temsilcisi statüsü ile 1993 yılında üye olduğu ve on binlerce bilim insanının gönüllü çalışmasıyla desteklediği birliğin en önemli hedefi, biyoçeşitliliğin korunmasıdır.
Birliğin yayımladığı Kırmızı Liste’de, bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki binlerce türü ve alt türlerin nesillerinin tükenme riski değerlendirilmektedir.
Bilim dünyası bugüne kadar yaklaşık 2 milyon türü tanımladı ama bu rakamın 5 ila 10 milyona çıkabileceği tahmin ediliyor. Yaşamımızda hayati bir rol oynayan biyolojik çeşitlilik, gezegendeki yaşamın zenginliğini göstermektedir.
Türkiye, biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir ülkedir. Öyle ki Avrupa kıtasındaki bitki türleri sayısının tamamına yakınına ülkemiz ev sahipliği yapmaktadır. Bu bitkilerin üçte biri ise endemiktir.
Dünyada bilinen türlerin bir kısmı yok olmak üzere, bir kısmı da tehlike altında ya da hassas türler arasındadır. Dünya Doğayı Koruma Birliğinin hazırladığı Kırmızı Liste’ye göre Türkiye’de, küresel ölçekte tehlike altında olan yüzden fazla tür ve alt tür yer almaktadır (Fotoğraf 4.17).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 211 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!