Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 210

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 210 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 210

2. Kyoto Protokolü

Kyoto (Kiyoto) Protokolü, sera etkisi yaratan gazların salınımını kısmaya ve küresel ısınmayı önlemeye yönelik bir anlaşmadır. 1997’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde imzalanmış olan bu anlaşmayı imzalayan ülkeler, atmosfere salınan sera gazlarının miktarını azaltmayı kabul etmişlerdir. Anlaşmanın hedefi, ilk adımda ülkelerin atmosfere saldıkları karbon miktarını (Fotoğraf 4.16), 1990’daki seviyenin %5 aşağısına düşürmektir.
Sözleşmenin yürürlüğe girmesi için dünya genelinde atmosfere salınan gazların %55’ini salan ülkelerin bu sözleşmeyi imzalaması koşulu bulunmaktadır. Bu nedenle 2005’te Rusya Federasyonu’nun da bu anlaşmayı imzalamasıyla Kyoto Protokolü yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizin de aralarında bulunduğu 179 ülke bu anlaşmayı imzalamıştır. Sözleşmeye göre ülkelerin üstlendikleri yükümlülükler şunlardır:

• Sera gazlarını azaltmaya yönelik mevzuatlar yeniden düzenlenecek.
• Az enerji harcayarak daha uzun yollar alan teknolojiler geliştirilecek.
• Çöp depolama ve çevrecilik temel ilke olacak.
• Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinecek.
• Fosil yakıtların yerine biyoyakıtların tercihi sağlanacak.
• Yüksek enerji tüketen ve çevreyi kirleten ağır sanayi kuruluşlarında düzenlemeler yapılacaktır.

Bu çerçevede protokole aykırı davranan ülkelere para cezası gibi yaptırımlar uygulanacaktır. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, atmosfere salınan gazlardan dolayı gerçekleşen maliyeti karşılamak istemeyen bazı ülkeler, bu protokolü imzalamamıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 210 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!