Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 197

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 197 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 197

3. Biyoçeşitliliğin Sınırlılığı

Biyoçeşitlilik açısından önem taşıyan ormanlar, hem ekolojik denge hem de insanlara gelir getirmesi bakımından önemli bir doğal kaynaktır. Çok çeşitli canlı türlerini barındırması, yer altı suyunu beslemesi, oksijen üretmesi, gıda ve odun sağlaması ormanların yararlarının başlıcalarıdır. Ormanlar kereste elde etmek, maden çıkarmak, yerleşim yeri ve tarım alanı açmak için bilinçli olarak tahrip edilmektedir (Fotoğraf 4.5). Ormanların bir kısmı da dikkatsizlikten dolayı çıkan yangınlar sonucunda yok olmaktadır. Yeryüzündeki orman alanları sınırlıdır. Artan nüfus ve sanayileşmeye bağlı olarak ormanların üzerindeki baskı her geçen gün artmaktadır. Ormanların kendini yenilemesine olanak tanınmaz, kesilen ağaçların yerine yenileri dikilerek ormanın sürdürülebilir kullanımı sağlanmaz ise bir süre sonra ormanlar büyük ölçüde azalır. Bu durum, ekosistem açısından büyük bir felaket olur.

Yeryüzündeki canlıların sayısı sınırlıdır. Bunların bilinçsizce tüketilmesi, biyoçeşitliliğin azalmasına neden olmaktadır. İnsanlar, beslenmek ve çeşitli amaçlarla kullanmak üzere sürekli olarak canlıları tüketmektedirler. Artan nüfus, tüketilen canlıları aynı zamanda biyoçeşitliliği azaltmaktadır. Bitkilerin tahrip edilmesi, hayvanların aşırı derecede avlanması, bazı türlerin yok olmasına bazı türlerin ise yok olma noktasına yaklaşmasına yol açmıştır. Ekosistemdeki beslenme halkasında yer alan canlılardan birinin zarar görmesi zincirleme olarak bütün ekosistemi etkilemektedir. Bitkilerin çeşitli nedenlerle yok edilmesi ve bunların bilinçsizce kullanımı, bazı türlerin yok olmasına sebep olmaktadır. Örneğin hayvanların meralarda erken ve aşırı derecede otlatılması sonucunda bu bitkiler, tohumlarını yere dökmeden yok olmaktadır. Bunun sonucunda hayvanların beslendiği bitki türleri azalmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 197 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!