Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 198

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 198 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 198

Hayvan türleri açısından en büyük tehlike ise aşırı avlanmadır. Kürk, deri, kemik ve etleri için aşırı derecede avlanan hayvanlardan bazılarının soyu tükenme noktasına gelmiştir. Örneğin çevre örgütlerinin verdiği bilgilere göre üç binden fazla canlının nesli tükenme tehlikesi altındadır.

Bitki ve hayvanların, yeniden çoğalmalarına olanak tanıyacak olan sürdürülebilir kullanımı, sınırlı olan biyoçeşitliliğin korunması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca millî parklar, biyoçeşitliliğin korunduğu önemli alanlardır (Fotoğraf 4.6).

Sınırlı olan doğal kaynaklardan biri de havadır. Çeşitli kirleticilerle havanın doğal yapısının bozulması canlılara zarar vermektedir. Bu durum aynı zamanda küresel iklim değişikliğine, ozon tabakasının seyrelmesine ve asit yağmurlarına yol açmaktadır.

Ders Dışı Etkinlik

Aşağıda, soyu tükenme noktasına yaklaşmış bazı hayvanlar verilmiştir. Bu hayvanların neslinin tükenme noktasına yaklaşmasının nedenlerini araştırarak ilgili fotoğrafların altındaki noktalı yerlere kısaca yazınız.

  • Cevap:

Borneo Pigme Fili: Orman tahribatı ve habitat kaybı, Borneo Pigme Fili’nin soyunun tükenme noktasına gelmesine neden oluyor.

Amur Leoparı: Kaçak avlanma ve yaşam alanlarının azalması, Amur Leoparı’nın neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmasına yol açıyor.

Java Gergedanı: Kaçak avlanma ve habitat kaybı, Java Gergedanı’nın neslinin tükenme noktasına yaklaşmasına sebep oluyor.

Şempanze: Orman tahribatı, yasadışı avlanma ve ticaret, Şempanze popülasyonlarının azalmasına neden oluyor.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 198 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!