Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 194

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 194 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 194

Su kullanımıyla ilgili diğer bir sorun da suyun yeryüzündeki dağılımıyla ilgilidir (Harita 4.1). Bazı bölgelerde su kaynakları fazla iken bazı yerlerde su kıtlığı yaşanmaktadır (Fotoğraf 4.2). Özellikle başta bazı Afrika ülkeleri olmak üzere kuraklığın hâkim olduğu ülkelerdeki su azlığı, önemli bir sorundur. Birleşmiş Milletlerin su ile ilgili raporuna göre 40’tan fazla ülkede su sorunu yaşanmaktadır. Özellikle Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ve Orta Doğu’daki ülkeler, su sorunu yaşanan başlıca yerlerdir. Ülkemizde de suların bilinçsizce kullanılmasına bağlı olarak içme suları önemli ölçüde azalmış, çeşme sularının önemli bir kısmı kullanılamaz duruma gelmiştir. Yine Birleşmiş Milletlerin raporuna göre Türkiye’de gelecekte su sıkıntısı yaşanacağı belirtilmiştir.

Ülkemizde kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarı 2000 yılında 1.652 m3, 2009 yılında 1.544 m3, 2020 yılında ise 1.346 m3 olmuştur. Türkiye, kişi başına kullanılabilir su potansiyeline bakıldığında su baskısı yaşayan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle suyun tasarruflu ve optimum bir şekilde kullanılması önem taşımakta ve depolamalı tesisler yapılması suretiyle su kaynakları potansiyelinin değerlendirilerek çok maksatlı bir şekilde kullanılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca işletmede olan sulamalarda su kayıplarının önüne geçilerek suyun daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi, toprağın kalitesini etkileyen drenaj sorunlarının giderilebilmesi maksatlarıyla yenileme projelerinin ön plana çıkarılması ve klasik açık sistem sulama şebekeleri yerine modern kapalı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 194 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!