Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 193

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 193 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 193

Kirli su ve çocuk ölümleri

Temiz olmayan su ve yetersiz arıtma, çocuk ölümlerinin önde gelen nedenidir. Çocukluk çağı ishali; yetersiz su temini, yetersiz arıtma, bulaşıcı hastalık ögeleriyle kirlenmiş su ve kötü hijyen uygulamaları ile yakından ilişkilidir. İshalin, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde ve beş yaşın altındaki çocuklar arasında olmak üzere, yılda 1,5 milyon çocuk ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir.

Yeryüzünde kullanılabilir suyun büyük bir kısmı, tarım alanlarını sulamak amacıyla kullanılmaktadır (Grafik4.1) . Bu amaçla kullanılan suyun önemli bir kısmı, “vahşi sulama” adı verilen yöntemle kullanılmaktadır. Bu yöntemde gerçekleştirilen sulamada su, tarla yüzeyini kaplamaktadır ve kullanılan su miktarı çok fazladır (Fotoğraf 4.1) . Buna karşın damla sulama yöntemleri gibi tasarruflu su kullanma yöntemlerinde kullanılan su miktarı azdır.

Sanayi alanında kullanılan su miktarı da fazladır. Bu amaçla kullanılan suyun bir kısmı kirletilmekte, bir kısmı da sıcak bir şekilde diğer sulara akıtılmaktadır. Böylece diğer suların yapısı değişmektedir. Oysa sanayi alanında kullanılan sular, soğutulup arıtılarak tekrar kullanılabilir veya diğer sulara katıldığı zaman bu sulara zarar verilmesi engellenmiş, böylece suyun sürdürülebilir kullanımı sağlanmış olur.

İnsanlar sudan, içme ve temizlik amacıyla da yararlanmaktadırlar. Bu amaçla kullanılan sular üzerinde aşırı ve kapasitenin üzerinde baskı vardır. Suyun israf edilerek kullanılması, sınırlı bir kaynak olan suyun hızla tükenmesine neden olmaktadır. Oysa suyun tasarruflu kullanılması, bu kaynağın sürdürülebilir kullanımını sağlayacaktır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 193 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!