Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 178

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 178

Petrol, tankerlerin yanı sıra boru hatlarıyla da taşınmaktadır (Fotoğraf 3.11). Yeryüzündeki petrol boru hatlarının bazıları şunlardır: Druzhba (Drızba) Boru Hattı (Dostluk Boru Hattı), Rusya’dan Avrupa’ya uzanmaktadır. Bu hat, dünyanın en uzun petrol boru hatlarındandır. Druzhba

Boru Hattı Rusya’dan Ukrayna, Macaristan, Polonya ve Almanya’ya ulaşmaktadır.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, Hazar Gölü çevresindeki petrolün Avrupa pazarlarına taşınmasını hedeflemektedir. Odessa-Brody (Adiyesa-Bradi) Boru Hattı, Hazar Denizi’nden çıkarılan petrolü, Baltık Denizi’ne taşımaktadır. Kazakistan-Çin Boru Hattı, Çin’in Sincan eyaleti ile

Kazakistan arasında yer almaktadır. Bu boru hattıyla Kazakistan petrolleri, Çin’e taşınmaktadır.

Hazar bölgesinde petrol taşıma amaçlı faaliyette olan üç hat bulunmaktadır. Bu hatlar şunlardır:

• Tengiz (Kazakistan)-Novorossisk (Navarasisk, Rusya Federasyonu) Petrol Boru Hattı.
• Atirau (Atrav, Rusya Federasyonu)-Şamara (Rusya Federasyonu) Boru Hattı.
• Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’na Kazak petrollerinin ulaştırılabilmesi amacıyla Aktau-Bakü Boru Hattı gündeme gelmiştir.
• Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı (Irak-Türkiye), Kerkük petrolünün Türkiye üzerinden Adana Yumurtalık’taki tesisler aracılığıyla Avrupa’ya pazarlanması için kurulan boru hattıdır ve büyük bir taşıma potansiyeline sahiptir.
• Afrika’da Cezayir, Mısır, Libya, Tunus, Fas, Gabon, Angola, Uganda ve Tanzanya petrol boru hatlarının bulunduğu başlıca ülkelerdir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!