Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 179

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 179 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 179

Dünyada en çok kullanılan enerji kaynaklarından biri de doğal gazdır. Doğal gazın en çok üretildiği ve tüketildiği bölgeler arasında önemli farklılıklar vardır. Örneğin dünya doğal gaz üretiminde Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, İran, Katar, Kanada, Norveç, Türkmenistan, Cezayir, Endonezya ve Hollanda ilk sıralarda yer almaktadır. Bu ülkeler ürettikleri doğal gazın bir kısmını kendileri tüketmekte, bir kısmını da ihraç etmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu ve İran gibi doğal gazı fazla üreten ülkeler, aynı zamanda en fazla doğal gaz tüketen ülkelerdir. Buna karşın doğal gazdan yoksun olan Japonya ve doğal gaz kaynakları sınırlı olan Birleşik Krallık ve İtalya doğal gazı fazla tüketen ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla doğal gaz üreten ve tüketen ülkeler arasında gaz sevkiyatı gerçekleşmektedir.

Doğal gazın taşınmasında, deniz tankerleri de kullanılmaktadır (Harita 3.16). Ancak tankerlere yüklenmesi için doğal gazın sıvılaştırılması gerekmektedir. Tüketim bölgesine sıvı şekilde ulaştırılan doğal gaz, kullanılmak üzere tekrar gaz hâline dönüştürülmektedir. Bu işlemler, doğal gazın maliyetini artırmaktadır. Bu nedenle doğal gaz, daha çok boru hatlarıyla taşınmaktadır. Japonya, Avrupa ülkelerinin bir kısmı ile Amerika Birleşik Devletleri, denizdışı ülkelerden ithal ettiği doğal gazı deniz tankerleriyle taşımaktadır.

Doğal gaz boru hatlarının yoğunlaştığı yerlerden biri, Orta Doğu ve Hazar Gölü çevresidir. Bu bölgelerden çevre ülkelere doğru çok sayıda doğal gaz boru hattı uzanmaktadır. Rusya Federasyonu, Çin, Endonezya, Malezya, Kuzey Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika doğal gaz boru hatlarının yoğun olduğu yerlerdir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 179 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!