Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 177

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 177 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 177

Yeryüzünde petrol dağıtım alanları bakımından belirli bölgeler ön plana çıkmaktadır. Orta Doğu, petrol nakil hatları içinde ilk sırada yer almaktadır. Bu bölgeyi Güneydoğu Asya izler. Bu bölgelerden gerçekleştirilen petrol taşımacılığında deniz tankerleri ön plana çıkmaktadır (Fotoğraf 3.10).

Yeryüzündeki petrol nakil hatları içinde bazı boğazlar, stratejik öneme sahiptir. Örneğin Orta Doğu petrollerinin dünyaya en önemli dağıtım yolu, Hürmüz Boğazı’dır. Bu boğazdan çıkan petrol tankerleri sırasıyla Babülmendep Boğazı ve Süveyş Kanalı’nı geçerek Akdeniz’e ulaşmaktadır. Bu yol, Akdeniz’de ikiye ayrılmaktadır. Yollardan biri, Çanakkale ve İstanbul boğazları üzerinden Karadeniz kıyılarına ulaşır. Diğer yol, Cebelitarık Boğazı üzerinden Batı Avrupa’ya ulaşmaktadır. Güneydoğu Asya petrollerinin taşınmasında ise Malakka Boğazı önem taşımaktadır. Bu boğazdan geçen petrol tankerleri, Hürmüz Boğazı’ndan çıkan tankerlerin izlediği yolu izlemektedir. Afrika ve Güney Amerika da petrol dağıtımında önemli alanlardır.

Yeryüzünde en fazla petrol ihraç eden ülkeler, aynı zamanda petrol dağıtım merkezleri konumundadır (Harita 3.15)

Petrol dağıtım bölgeleri ve boğazlar, yeryüzünde jeopolitik açıdan en önemli yerlerdendir. Bu nedenle adı geçen bölgelerde zaman zaman uluslararası sorunlar yaşanmaktadır. Örneğin Orta Doğu’da yıllardır bitmeyen çatışmaların temel nedeni, zengin petrol yataklarına ve bunların dağıtım yollarına sahip çıkma arzusudur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 177 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!