Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 174

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 174 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 174

bu birliklerden biri de OPEC’tir. Buna göre uluslararası ilişkilerde petrol ihraç eden ülkelerin oluşturduğu OPEC [Organization of Petroleum Exporting Countries (Organizeyşın of Petroliyım Ekspording Kantıriys], küresel düzeyde etkiye sahiptir (Harita 3.14). Bu örgüt, dünya petrol rezervlerinin önemli bir kısmına sahiptir ve dünya petrol üretimi ile ihracatında ilk sıralarda yer almaktadır.

Önemli doğal kaynaklardan biri de doğal gazdır. Bu ürün, daha çok boru hatlarıyla taşınmaktadır. Bu nedenle doğal gaz ihracatı, daha çok yakın ve komşu ülkelere gerçekleştirilmededir. Örneğin Rusya, doğal gazı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere daha çok yakın ve komşu ülkelere ihraç etmektedir. Aynı şekilde Katar, Norveç ve Cezayir de doğal gaz ihracatını yakın ülkelere gerçekleştirmektedir. Bu doğal kaynağın ticareti, ülkeler arasında olumlu ilişkilerin gelişmesini sağladığı gibi bazen de olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

Doğal kaynaklardan olan demir ve bakır üretim ve ihracatı da yerel ve küresel düzeyde uluslararası ilişkileri geliştirmektedir. Örneğin demir bakımından zengin olan Avustralya, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kanada, Ukrayna, İsveç ve Rusya aynı zamanda en fazla demir ihraç eden ülkelerdir. Aynı şekilde Şili, Çin, Peru ve ABD bakır; Güney Afrika Cumhuriyeti, Kazakistan, Hindistan ve Türkiye krom; Çin, Avustralya, ABD, Rusya ve Peru altın üretimi ve ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.

Yer altı kaynaklarının yanı sıra yer üstü kaynaklarının varlığı bakımından da ülkeler arasında önemli farklılıklar vardır. Bu nedenle doğal kaynak bakımından fakir olan ülkeler, bu alandaki ihtiyaçlarını, bu kaynaklara sahip olan ülkelerden karşılamaktadır. Bu da ülkeler arasında ilişkilerin gelişmesine yol açmaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Çin, Brezilya, Kanada, Rusya, Endonezya, Etiyopya ve Kongo orman bakımından zengindir. Bu ülkeler, aynı zamanda en fazla kereste üreten ve ihraç eden ülkelerdir. Orman bakımından yetersiz olan ülkeler, kereste ihtiyacını gidermek için bu ülkelerle ilişkiler geliştirmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 174 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!