Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 17

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 17

Sıcaklıkların aşırı derecede düşük olması, yeterli barınma ve ısınma koşullarına sahip olmayan insanların donarak ya da soğuklara bağlı hastalıklardan yaşamlarını yitirmelerine neden olmaktadır.

Aşırı soğukların diğer bir etkisi, don olayının toprağın derinlerine kadar işlemesi ve bitkilerin yaşamını sona erdirmesidir. Topraktaki suyun donması, bitkilerin bu sulardan yararlanmasını engellediğinden bitki örtüsünün zarar görmesine neden olmaktadır.

Düşük sıcaklıkların bölgeden bölgeye yaratacağı etkiler farklıdır. Çünkü her bölgenin iklim koşullarına uyum göstermiş bitkiler bulunmaktadır. Örneğin -20 °C sıcaklık, Sibirya’daki ağaçlara önemli bir zarar vermezken bu sıcaklık değeri, Afrika’daki ağaçların ölmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle aşırı soğuklar, doğal bitki örtüsüne ve tarımsal üretime de büyük zararlar verebilmektedir.

Aşırı soğuklar, don olaylarına neden olduğundan ulaşımı aksatmakta ve bazı yerlerle ulaşım sağlanamamaktadır (Fotoğraf 1.3).

Basından

ZİRAİ DON OLAYINDA KRİTİK SAATLER

Sıcaklığın gün içinde düşüşü, genellikle öğleden sonra başlayıp gece yarısından itibaren kritik seviyenin altına düşer. Düşüş gün doğumuna kadar sürer. Bu düşüş, gökyüzünün açık ya da kapalı olmasına, rüzgâr şiddetine, havadaki nem oranına, yağışa, topoğrafyanın Güneş’e karşı konumuna göre hızlı ya da yavaş olabilmektedir. Sıcaklığın en düşük olduğu saatler sabaha yakın saatler olup genellikle gün doğumundan hemen önce pik değere ulaşmaktadır. Tarımsal üretimde meydana gelen zararlar, genellikle bu aralıkta meydana geldiğinden, üreticilerimizin tedbirlerini bu periyot için planlaması, meydana gelebilecek zararı en aza indirecektir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 17 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!