Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 16

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 16

Yeryüzünde aşırı soğukların yaşandığı dönemler, her yarım kürenin Güneş’ten en az enerji aldığı kış dönemleridir. Bu dönemde kutuplara yakın olan karalarda sıcaklık değerleri daha düşüktür. Bu nedenle yeryüzünde en düşük sıcaklıkların yaşandığı yer Güney Kutup bölgesidir. Bu bölgede geniş bir kara kütlesinin bulunması ve ortalama yükseltinin fazla olmasından dolayı sıcaklık değerleri çok düşmektedir. Günümüze kadar yaşanmış en düşük sıcaklık değeri, Antarktika’nın Vostok bölgesinde 1983’te – 89,2 °C olarak kaydedilmiştir.

Yeryüzünün diğer yerlerinde de zaman zaman sıcaklıkların aşırı derecede düştüğü görülmektedir (Tablo 1.2). Sıcaklıkların aşırı derecede düşmesi bir dizi olumsuz sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Sıcaklıkların çok düşük olması, başta don olaylarına neden olmaktadır. Bu durumda göl (Fotoğraf 1.2), akarsu ve baraj suları donmakta, içme ve kullanma suyu sıkıntısı çekilmekte, hidroelektrik enerjisi üretimi aksamaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 16 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!