Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 18

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 18

b. Şiddetli Yağışlar ve Su Baskınları

Yeryüzünde yağış dağılışı, öncelikle denize göre konum, yer şekilleri ve hava hareketleriyle ilgilidir. Bu durum, bazı yerlerin fazla, bazı yerlerin az yağış almasına neden olmaktadır. Güneydoğu Asya, ekvatoral bölge ve orta kuşak karalarının batısı, yeryüzünün fazla yağış alan yerlerindendir.

Yeryüzünde günümüze kadar en yüksek yıllık yağış değeri Hindistan’ın Cherrapunji (Çerapunçi) bölgesinde 26.470 mm olarak kaydedilmiştir. Dünya’nın diğer bölgelerinde de aşırı yağış alan yerler bulunmaktadır (Tablo 1.3). Aşırı yağışlar, canlı yaşamına ve doğal çevreye olumsuz etkide bulunmaktadır.

Yeryüzüne bir günde düşen yağış rekoru, Madagaskar Adası’nın doğusunda yer alan Reunion (Rinuniyen) Adası’na aittir. Bu adaya 24 saat içinde 1.825 mm yağış düşmüştür.

Yağışların aşırı olmasının en önemli sonuçlarından biri, su baskınlarının gerçekleşmesidir. Bunun sonucunda can kayıpları yaşanmakta, tarım alanları ve yapılar zarar görmektedir.

Aşırı yağışlar, yerleşim birimlerinde kanalizasyon sularının içme sularına karışmasına ve böylece kirli suların her tarafa taşınmasına neden olabilmekte, bunun sonucunda salgın hastalıklar yaşanabilmektedir.

Yağışların çok fazla olmasının sonuçlarından biri de suyun yüzeysel akışının fazla olmasına bağlı olarak erozyonun artmasıdır (Fotoğraf 1.4).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!