Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 168

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 168 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 168

Gelişmişliğin ölçütlerinden biri de nüfusun niteliğidir. Nüfus artış hızı, aktif nüfusun sektörel dağılımı, nüfusun kır ve kente dağılımı, ortalama yaşam süresi, okuryazar oranı ve nüfus hareketleri bu ölçütlerin başlıcalarıdır. Gelişmiş ülkelerde nüfus artış hızı düşük, gelişmemiş ülkelerde yüksek, gelişmekte olan ülkelerde ise bu değer dünya ortalamasına yakındır. Örneğin Dünya Bankasının verilerine göre 2021’de dünyanın yıllık nüfus artış hızı %o9’dur. Gelişmiş ülkelerden olan Finlandiya’da bu değer %o2, Japonya’da %o—5 ve Birleşik Krallık’ta %o4’tür (Tablo 3.2). Az gelişmiş ülkeler arasında yer alan Etiyopya’da yıllık nüfus artış hızı %o25, Senegal’de ise %o27’dir. Gelişmekte olan Türkiye’de bu değer 2021’de %o12,7’dir. Nüfus artış hızı yüksek olan ülkelerde çocuk nüfus oranı fazladır.

Gelişmiş ülkelerde şehirlerde, az gelişmiş ülkelerde ise kır yerleşmelerinde yaşayan nüfus oranı yüksektir (Tablo 3.3). Örneğin Japonya’da kentsel nüfus oranı %92 (Fotoğraf 3.7), Fransa’da %81 iken bu değer Afganistan’da %26, Nijer’de %17’dir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 168 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!