Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 15

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 15

Aşırı sıcakların ortaya çıkardığı diğer bir olumsuzluk ise orman yangınlarının artmasıdır (Fotoğraf 1.1).

Bunları Biliyor musunuz?

Uzun süreler boyunca, bireyler ve topluluklar kendi yerel iklimlerine uyum sağlayabilirler. Sıcaklıklar bu normların hızla üstüne veya altına düştüğünde, bilimsel kanıtlar insanların bu aşırı uçlarla ilgili sağlık etkilerine karşı savunmasız hale geldiğini gösteriyor. Araştırmalar, iklim değişikliğinin aşırı sıcaklık koşullarının şiddetini ve sıklığını büyük ölçüde artıracağını ve bunun da sıcaklığa bağlı hastalık ve ölümlerde artışa yol açacağını gösteriyor.

Çok sıcak havalarda ve rutubetin arttığı durumlarda 37°C’a kadar normal kabul edilen vücut ısısı, 40-41°C’a kadar yükselebilir. Bu seviyeye yükselen vücut ısısı, hücrelerde özelliklede beyin hücrelerinde tahribat yapar. Aşırı sıcağa maruz kalan bir kişinin, beynindeki ısı ayarlama merkezinin fonksiyonu bozulur ve güneş çarpması dediğimiz ciddi sağlık sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle insanlar beden ve ruh sağlığını korumak için güneşten, sıcaktan özellikle de nemli sıcak havadan korunmalıdır.

Zorunlu olmadıkça güneş sıcaklığının en belirgin olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır. Çocuklar, yaşlılar, kalp ve şeker gibi kronik hastalığı olanların buna özellikle dikkat etmeleri gerekir. Kapalı alanların havalandırılmasına, yeterli bir hava akımı sağlanmasına özen gösterilmeli. Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmelidir. Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olup tuzsuz diyet alan kişiler dışında, gıdalarla tuz alımı arttırılmalıdır. Tuz kısıtlaması olanlar ise sıvı ve tuz kaybı yönünden çok dikkatli olmalıdır. Hafif yemekler, sulu yiyecekler yenmeli. İnce, açık renkli, ve geniş giysiler giyilmeli.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 15 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!