Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 148

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 148

Ülkelerin mutlak konumları; o ülkede yetiştirilecek tarım ürünlerini, gerçekleştirilecek hayvancılık türlerini, turizmi, ulaşımı, ticareti ve sanayileşmeyi önemli ölçüde etkilemektedir (Harita 3.3). Örneğin kutuplara yakın yerlerde tarımsal üretim yapılamazken Ekvatoral bölgede daha çok kahve, kakao, ananas vb. tropikal ürünler yetiştirilmektedir. Yıl boyunca sıcak ve güneşli olan yerlerde deniz turizmi gelişirken kutuplara yakın yerlerde bu tür etkinlikler gelişememektedir. Kurulacak fabrika türü ve fabrikanın kurulacağı yer seçimi ile ulaşım ve ticaret de mutlak konumdan etkilenmektedir.

Yüz ölçümü, önemli ticaret yolları ve geçitlere göre konumu, denizlere ve çevresindeki ülkelere göre konumu ile yer altı ve yer üstü zenginlik kaynakları ülkelerin göreceli konumunu oluşturmaktadır. Rusya Federasyonu, Kanada, Çin, ABD, Brezilya, Avustralya ve Hindistan yüz ölçümü en büyük ülkelerdir. Bu ülkeler, sahip oldukları toprakların büyüklüğü bakımından da küresel öneme sahiptir. Artan nüfusuna yetersiz gelen ve yüz ölçümü küçük olduğu için denizi doldurarak toprak kazanan Hollanda gibi ülkelerle karşılaştırıldığında yüz ölçümü büyük olan ülkelerin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkelerden bazıları, sahip oldukları uluslararası ticaret yolları bakımından küresel düzeyde öneme sahip olabilmektedir. Örneğin Panama Kanalı’ndan (Fotoğraf 3.2) dolayı Panama; Süveyş Kanalı’ndan dolayı Mısır, küresel düzeyde öneme sahip ülkelerdir. Çanakkale ve İstanbul boğazlarına sahip olan Türkiye ise Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin okyanuslara açılabilmesi açısından bölgesel bir öneme sahiptir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 148 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!