Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 149

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 149

Çevresindeki denizler; ülkelerin iklim koşullarını, turizmini ve deniz ürünlerine ulaşabilme koşullarını etkilemektedir. Örneğin Birleşik Krallık çevresindeki denizlerin ve yakınlarından geçen Gulfstream (Golfstrim) sıcak su akıntısının etkisiyle aynı enlemler arasında bulunan ve denizden uzak ülkelere göre daha ılıman iklim koşullarına sahiptir. Bu durum ülke topraklarını üzerinde yaşamaya elverişli kılmakta; tarım ve hayvancılık gibi ekonomik etkinlikleri doğrudan etkilemektedir.

Denizlere komşu olan ülkeler, dış ticaretlerinde daha ucuz olan deniz yolunu kullanmaktadır. Bu konumlarından dolayı dış dünyaya açılabilme avantajına sahiptir. Örneğin bir ada ülkesi olan Birleşik Krallık, dış ticaretinin tamamına yakınını deniz yolu ile gerçekleştirmektedir. Ülkelerin jeopolitik konumunu etkileyen etmenlerden biri de çevresindeki ülkelerdir. Örneğin Orta Doğu’da zaman zaman çatışmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle çatışma alanlarına yakın olan ülkeler bu durumdan etkilenmektedir ve bazı ülkeler bu konumundan dolayı küresel önem taşımaktadır. Türkiye bu tür ülkelerdendir. Aynı şekilde enerji kaynakları bakımından zengin olan Orta Doğu ve Kafkasya’da bulunan ülkelerine yakın olması Türkiye’yi bir enerji koridoru hâline getirmiştir.

Çevresindeki ülkeler, bir ülkenin jeopolitik konumunun yanı sıra ekonomik koşullarını da etkilemektedir. Örneğin Okyanusya kıtasında yer alan Mikronezya Federal Devleti, çoğu ülkeden uzakta bulunmaktadır. Bu nedenle kültürel ve ekonomik bakımdan pek çok ülkeyle etkileşimi sınırlıdır. Bu ülkede meydana gelen olaylar, son derece
dar bir alanda duyulmaktadır. Diğer bir deyimle Mikronezya konumundan dolayı son derece dar alanlı bir etkiye sahiptir (Harita 3.4).

Ülkelerin sahip olduğu yer altı ve yer üstü kaynakları, jeopolitik konumlarını büyük ölçüde etkiler. Örneğin petrol yatakları bakımından zengin olan Orta Doğu ülkeleri, küresel düzeyde öneme sahiptir. Bu nedenle Orta Doğu ülkelerinde çatışmalar ve bu bölgeye bazı ülkelerin müdahalesi sık yaşanmaktadır.

St. Kilda

Bu defa çalışma bölgesi İskoçya’nın kuzeybatı kıyısının yaklaşık 60 km açığında bulunan St. Kilda takımadaları. Adaya ulaşım sert okyanus koşulları yüzünden zor olmasına karşın takımadaların en büyüğü olan Hirta Adası, Neolitik Dönem’den beri insanlara ev sahipliği yapmış. Kayalık ve uçurumlarla çevrili, tarıma çok elverişli olmayan adada yaşayan yerel halkın ana geçim kaynağı, ada ve çevresinde yuva yapan deniz kuşu kolonileri olmuş. Ada halkı, yüzyıllarca uçurum kenarlarında yuva yapan bu kuşları avlamış; yumurtaları ve etleriyle beslenmiş ve bunları ana karaya satarak geçimlerini sağlamış. Zaman içinde, hastalık ve göç nedeniyle ada nüfusu azalmış ve kalan son 36 kişi 1930’da adayı terk etmiş. Uzun süre ıssız kalan takımadalar, doğal güzellikleri ve taşıdıkları tarihî önemden dolayı 1957’de millî park ilan edilerek korumaya alınmış. Takımadaların doğal zenginliği kısa sürede araştırmacıların ilgisini çekmiş. 1950’lerde adada yaşayan hayvan ve bitki türleri üzerinde çalışmalar başlatılmış.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 149 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!