Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 146

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 146

Böylece yerleşilen kıtaların tamamı keşfedilmiştir. James Cook, Güney Kutup Dairesi’ni aşan ilk kâşif olmuştur. Sonraki süreçte Antarktika’ya Rus, İngiliz ve Norveçli kâşifler uğramışlardır. Denizlerin ve bazı karaların öneminin zamanla değişmesinde rol oynayan etmenlerden biri de Süveyş ve Panama kanallarının açılmasıdır.

Süveyş Kanalı’nın 1869’da açılmasıyla birlikte Asya ile Avrupa arasındaki deniz yolu kısalmış, Ümit Burnu önemini yitirmiş, Akdeniz’in önemi artmıştır. Bu gelişme aynı zamanda Afrika kıyısındaki bazı limanların önemini yitirmesine, Akdeniz kıyısındaki bazı limanların önem kazanmasına neden olmuştur.

Panama Kanalı’nın 1914’te açılmasıyla birlikte Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus arasındaki deniz yolu kısalmıştır. Böylece Güney Amerika’nın güneyini dolaşan gemiler, Orta Amerika’ya yönelmişlerdir. Bunun sonucunda Güney Amerika’daki bazı limanlar ile Macellan Boğazı’nın önemi azalmıştır.

Aborijinlerin Avustralya’ya Afrika’dan geldiği ortaya çıktı

Cambridge (Kembriç) Üniversitesinden Prof. Dr. Eske Willerslev (Eske Vilirslev) liderliğindeki Aborijin Çalışma Grubu, Avustralya’nın yerlileri hakkında şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Bir dergide yayımlanan çalışma, Aborijinlerin ve Papua Yeni Ginelilerin 72 bin yıl önce Afrika’dan Avustralya kıtasına geldiklerini gösteriyor.

Çeşitli yerli toplulukların liderleri ve yaşlılarıyla iş birliği içinde yapılan araştırmaya göre Tazmanya, Avustralya ve Yeni Gine’yi oluşturan Sahul süper kıtasına 50 bin yıl önce ulaşan Papualılar ve Aborijinler; Neanderthal, Denisovan ve soyu tükenmiş başka bir ırkın DNA’sından izler taşıyor.

Çalışma ayrıca Papualılar ve Aborijinlerin de 37 bin yıl önce birbirlerinden koptuğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, Avustralya’daki Aborijin toplumunun yüzde 90’ını oluşturan Pama Nyungan (Pama Nuyang) dilini konuşan gruptan 83 kişinin ve 25 Papua Yeni Gine yerlisinin gen haritasını çıkarmıştı. Elde edilen veriler, Avustralya’nın ilk yerleşimcileri oldukları kanıtlanan Aborijinlerin kurak hava şartlarında hayatta kalabilmek için benzersiz bir biyolojik uyum geliştirdiklerini gösteriyor.

SENEGAL’DE SÖMÜRGECİLİĞİN İZLERİ: GOREE ADASI VE SAİNT-LOUİS

Yüzyıllar boyunca sırasıyla Portekiz, Hollanda, İngiltere ve Fransa’nın sömürgecilik faaliyetlerine sahne olan Senegal’de, köle ticaretinin ilk başlangıcı 16’ncı yüzyılın ortalarına dayanıyor. Bugün turistlerin uğrak yeri olan Goree (Gore) Adası, hem çalışmak hem de tarihlerini daha yakından tanımak amacıyla Senegalliler tarafından ziyaret ediliyor. Senegal’in başkenti Dakar’a 2 kilometre uzaklıkta bulunan ve “Utanç Adası” olarak da bilinen Goree Adası, Avrupa ve ABD’ye köle olarak satılan milyonlarca Afrikalının yaşadığı trajediyi, bugün turizm ve sanatla dünyaya haykırıyor.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 146 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!