Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 145

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 145

Christopher Columbus’un Amerika kıtasına ulaşmasından yaklaşık 7 yıl sonra, 1499’da buraya ulaşan Amerigo Vespucci (Ameriko Vespuçi), buranın yeni bir kıta olduğunu keşfetmiştir (Harita 3.2). Amerika kıtasının keşfinden sonra buraya başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinden göçler gerçekleşmiştir. Bu kara kütlesinde İspanyollar, Portekizliler, İngilizler, Fransızlar ve Hollandalılar tarafından sömürgeler oluşturulmuştur.

Amerika kıtasının keşfedilmesi, Avrupa’dan bu kıtaya ulaşılabilecek en kısa yol olan Atlas Okyanusu’nun önemini artırmıştır. Böylece Avrupa ve Afrika Kıtası ile Amerika Kıtası arasında deniz yolu trafiği başlamıştır. Kıtaların ve okyanusların önemini etkileyen etmenlerden biri, Bartolomeu Dias’ın (Bartelmi Diaz) 1486’da Ümit Burnu’nu keşfetmesi ve bundan 12 yıl sonra, 1498’de Vasco de Gama’nın (Vasko dö Gama) bu yolu kullanarak Hindistan’a ulaşması olmuştur. Bu gelişme, baharat ve ipek ticaretinin bu yoldan gerçekleştirilmesini sağlamış, böylece tarihî İpek ile Baharat yollarının önemini yitirmesine neden olmuştur. Avrupa ile Asya arasındaki ticarette Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu’nun önemi artarken Kızıldeniz ve Akdeniz’in önemi azalmıştır.

Coğrafi keşiflerden biri de Ferdinand Magellan (Ferdinant Macellan) ve Juan Sebastian Del Cano (Huan Sebastian Del Kano) tarafından gerçekleştirilmiştir. Ferdinand Magellan, İspanya’dan yola çıkarak sürekli batıya gitmiş, önce Atlas Okyanusu’nu sonra Büyük Okyanus’u aşmıştır. Filipinlere ulaşan bu kâşifler, burayı sömürgeleştirmeye çalışmışlar, çıkan çatışmada Ferdinand Magellan yaşamını yitirince yolculuğu Juan Sebastian Del Cano tamamlamıştır. Bu seyahat ile Dünya’nın yuvarlak olduğu anlaşılmış ve Dünya’nın etrafı ilk defa dolaşılmıştır. Okyanusya kıtasında yer alan Avustralya ve Yeni Zelanda’ya birkaç kez Avrupalılar uğramışlar ancak bu kâşifler, buralardaki karaları tamamen keşfedememişlerdir. Kaptan James Cook (Ceymis Kuk) 1768 ve 1769 yılları arasında gerçekleştirdiği gezisinde Yeni Zelanda ve Avustralya’yı tamamen keşfetmiş, buraların haritasını çizmiş ve buraları İngiltere’nin sömürgesi olarak ilan etmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 145 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!