Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 134

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 134 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 134

Turizm, her şeyden önce ulaşıma bağlıdır. Ulaşımın gelişmesi, turizmi geliştirdiği gibi turizmin gelişmesi de ulaşımın gelişmesini sağlamaktadır. Yeni havalimanları, yat limanları, kara ve demir yollarının yapımı, uçak ve otobüs seferlerinin artırılması, turizmin ulaşıma etkisidir (Fotoğraf 2.78). Turizm, el sanatlarına dayalı hediyelik eşya üretiminin artmasını ve sağlık hizmetlerinin gelişmesini olumlu yönde etkilemekte böylece yerli ekonomiye katkıda bulunmakta ve yerel halka ekonomik destek sağlamaktadır.

Turizmin gıda, içki, tütün ürünleri, dokuma ve giyim sanayisi gibi bazı sanayi kollarının gelişmesinde de etkisi fazladır. Turizmle birlikte inşaat sektörü de gelişmektedir. Çünkü turizmle birlikte konaklama, eğlenme ve spor alanları ile sağlık tesislerinin sayısı artmaktadır. Turizm, çok sayıda insana iş olanağı sağlaması bakımından önemli bir istihdam alanıdır. Çünkü turizm, diğer sektörler içinde insan emeğine en çok ihtiyaç duyulan sektörlerdendir. Yoğun emek gerektiren bu sektör, doğrudan ve dolaylı olarak çok sayıda insana iş olanağı sunmaktadır.

Ülkemize gelen turist sayısı yıllara göre değişiklik göstermektedir (Tablo 2.13). Örneğin dünya genelini etkileyen COVİD-19 (kovid) salgını, turizm bakımından bütün ülkeleri olduğu gibi Türkiye’yi de olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun dışında ülkemize gelen turist sayısının genel olarak arttığı söylenebilir. Bu durum, ülkemizin ekonomisine ve kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 134 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!