Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 135

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 135 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 135

4. Türkiye Turizm Politikaları

Türkiye Cumhuriyeti’nde turizmle ilgili kayda değer gelişmeler, planlı ekonominin başladığı 1960’lı yıllardan sonra gerçekleşmiştir. Bu durum aslında dünya genelindeki turizmin gelişmesi açısından da geçerlidir.

Birinci ve İkinci Kalkınma Planları’nda turizmin önemine vurgu yapılmış, turizmden yalnızca dış ödemeler açısından değil; ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan da yararlanılması gerektiği belirtilmiştir. Dış turizm gelirlerini artırmak için turizm yatırımlarının Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğunlaştırılmasına karar verilmiştir.

Üçüncü Kalkınma Planı’nda ise kitle turizmine önem verilmiştir. 1980’li yıllarda ise turizm işletmeciliği daha çok özel işletmelere bırakılmış, devlet, öncü ve örnek tesislerin yapılmasını üstlenmiştir. Ancak 24 Ocak 1980 kararları bu döneme damgasını vurmuş, özelleştirme politikalarıyla kamuya ait turizm tesisleri satılmıştır. Bu dönemde turizmle ilgili Turizm Teşvik Kararı (1980), Turizm Teşvik Kanunu (1982), Kalkınmada Özel Önem Taşıyan Sektör (1985) uygulamaları gerçekleştirilmiştir.

Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda ise devlet, turizm sektöründe işletmeciliği terk etmiş, yalnızca altyapı yatırımlarına yönelmiştir. Bu dönemde kitle turizminin yanı sıra bireysel turizme de önem verilmiş; tarihî, kültürel, spor ve sağlık turizmi gibi bireysel turizm türlerinin geliştirilmesine çalışılmıştır (Fotoğraf 2.79). Altıncı Kalkınma Planı’nda ise bu turizm türlerinin geliştirilmesi teşvik edilmiştir. Sonraki süreçte turizmin çeşitliliğine, tanıtım ve pazarlama çalışmalarına önem verilmiş, kitle turizmi anlayışına son verilmiştir. Turizm teşviklerinde ağırlığın, pazarlamaya, hava ulaşımına ve toplam kalite iyileştirilmesine verilmesi hedeflenmiştir.

Dokuzuncu Kalkınma Planı’nda tanıtım ve pazarlama konusunda yapısal bir reforma ihtiyaç olduğu tespitlerine yer verilmiştir. Onuncu Kalkınma Planı’nda ise ülkemizdeki turizmin, uluslararası bir marka hâline getirilmesi hedeflenmiştir. On Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda mevcut kaynak pazarlarının güçlendirilmesi, geliştirilmesi ve bunun yanı sıra yeni kaynak pazarların yaratılması yoluyla ziyaretçi sayısının artırılması hedeflenmiştir. Turizm politikalarıyla ilgili en önemli gelişmelerden biri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007 yılında yayımlanan “Türkiye Turizm Stratejisi 2023”tür. Bu çalışmada turizmin geleceğiyle ilgili önemli hedefler belirlenmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 135 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!