Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 133

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 133 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 133

2. Turizmin Kültürel Etkisi

Turizm, etkileşime dayalı bir etkinlik olduğundan bu durum insanlar arasında kültürel alışverişi sağlar (Fotoğraf 2.76).Turist ağırlayan y erli halk, onlarla daha sağlıklı diyalog kurmak için dil öğrenmekte ve bu insanların bir kısmı, farklı kültürlere ait insanları anlayabilmek için onlarla ilgili kitap okumaktadır. İnsanlar, turistlere daha iyi anlatabilmek için yaşadıkları yerin tarihî ve doğal değerlerini öğrenmektedirler.

Mimari ve tarihî değerlerin korunması ve restore edilmesi, yerli kültür özelliklerinin canlandırılarak tanıtılması, turizmin kültüre etkilerindendir (Fotoğraf 2.77). Bilgi alışverişi, dostluk geliştirme, dünya barışına katkı sağlama, eğitim ve kültür düzeyini yükseltme, kültürel değerlere sahip çıkma ve çevre korumasına önem verme, turizmin kültüre etkilerinin başlıcalarıdır.
Turizmin, kültüre olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bunların başlıcaları geleneksel yaşam biçiminin değiştirilmesi, dilin yapısının bozulması, konukseverliğin yerini ekonomik çıkarların almasıdır.

3. Turizmin Ekonomiye Etkisi

Turizm, öncelikle bir ekonomik etkinliktir. Bu etkinlik için bir yatırım gerekmektedir. Dolayısıyla maliyeti olan bu etkinlik, kâr elde etmeye yöneliktir. Turizm, bu özelliğiyle ülkemizde hizmet sektörünün önemli bir koludur. Ülkemize gelen turistler, kalacakları süre için belirli bir konaklama ücreti ödemektedirler. Ayrıca yiyecek, içecek, giysiler, gezi ve turlar, eğlence, hatıra ve hediyelik eşya, kişisel bakım ilaçları ve kozmetik ile ulaşım amacıyla da harcamalar yapmaktadırlar. Bu harcamalar, ülkemizin önemli gelir kaynaklarındandır. Turizm geliştikçe bu sektörün millî gelir içindeki payı da artmaktadır. Turizm, önemli bir döviz kaynağı olduğundan dış ticaret açığının kapatılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Turizmin gelişmesi, aynı zamanda diğer sektörlerin de gelişmesine etkide bulunmaktadır. Bu etkinlik, yeme içmeye olan talebi artırdığı için aynı zamanda tarımın gelişmesine ve tarımsal üretimde kalitenin artırılmasına da katkıda bulunmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 133 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!