Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 128

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 128 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 128

Hava Sporları Turizmi

Türkiye’de hava sporlarının gelişmiş türleri yamaç paraşütü, yelken kanat, planör, paraşüt ve balondur.

Yamaç paraşütü, yer şekillerine bağlı olarak gerçekleştirilen bir etkinliktir. Bu sporu yapanlar, bir paraşüt ile yüksek bir tepeden koşarak havalanmaktadır. Tek ya da iki kişi ile gerçekleştirilen bir etkinliktir. Muğla (Ölüdeniz), Denizli (Pamukkale), Ankara (Gölbaşı), Bolu (Abant), Eğirdir, Kayseri ve Antalya (Aksu), yamaç paraşütü yapılan yerlerin başlıcalarıdır (Fotoğraf 2.71).
Yelken kanat, motorsuz olan ve hava hareketleri ile uçabilen tek kişilik bir araçtır. Yamaç paraşütü yapılan yerler, yelken kanat sporuna da elverişlidir.

Balonlardan, ülkemizde bireysel sporun yanı sıra turizm etkinliklerinde tur amacıyla da yararlanılmaktadır. Örneğin Kapadokya’da balonla tur etkinlikleri yaygın olarak yapılmaktadır.

Planör, motorsuz bir ulaşım aracıdır. Bu aracın başlangıç hareketi, bir motorlu araçla çekilerek sağlanmaktadır.

Paraşütle atlama sporu için Türk Hava Kurumu ve özel havacılık kulüpleri eğitim vermektedir. Ankara, Eskişehir (İnönü) ve İzmir (Efes) başlıca paraşüt eğitim alanlarıdır.

Sıcak hava balonları, kökenleri çok eskiye dayanan bir teknolojidir. Çok eski zamanlarda Çin’de insansız olarak kullanılmış bu araçlar zamanla insan taşıyabilme özelliği kazanmış ve ilk başarılı insanlı uçuş teknolojisi olma özelliğine sahip olmuşlardır. İlk sıcak hava balonu Montgolfier (Mungolfi) Kardeşler tarafından yapılmış olup Jean-François Pilatre de Rozier (Jon Fronsuva Pilet dö Rozi) ve François Laurent d’Arlandes (Fronsuva Luğon Derland) tarafından uçurulmuştur.

İnanç Turizmi

İnanç turizmi Müslümanlık, Hristiyanlık ve Museviliğe ait dinî yerlerin ziyaret edilmesini ifade etmektedir. Türkiye’de birçok uygarlık yaşamış olduğu için bu uygarlıklara ait birçok dinî mekân bulunmaktadır ve bu yerler, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 128 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!