Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 129

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 129

Hatay (St. Pierre Anıt Müzesi), Mersin (St. Paul Anıt Müzesi), İzmir (Meryem Ana Evi), Antalya (St. Nicola Kilisesi), Manisa (Sard Sinagogu, Alaşehir Kilisesi ve Akhisar Kilisesi), İsparta (Pisidia Antik Kenti), Nevşehir (Ortodoks Kilisesi) ve Denizli’de (Laodikya Antik Kenti) Hristiyanlık ve Museviliğe ait mekânlar bulunmaktadır. İstanbul, Konya (Fotoğraf 2.72), Şanlıurfa, İzmir, Bursa, Edirne, Gaziantep, Siirt, Mardin ve Bitlis gibi birçok şehirde İslamiyete ait dinî mekânlar bulunmaktadır.

Kültür Turizmi

Türkiye, İlk Çağ’dan günümüze kadar birçok uygarlığın yaşadığı bir alan olduğundan bu uygarlıklara ait çok sayıda tarihî eser bulunmaktadır. Bu eserlerin bir kısmı, açık hava müzesi şeklinde sergilenmekte, bir kısmı da ülkemizin çeşitli müzelerinde korunmaktadır (Fotoğraf 2.73). Bu bakımdan ülkemiz, zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Hitit, Urartu, İyon, Lidya, Frigya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı ülkemizde çeşitli eserleri bulunan uygarlıkların başlıcalarıdır.

Ders Dışı Etkinlik

Çevrenizde hangi turizm türlerinin gelişmiş olduğunu araştırınız. Çalışmanızı fotoğraflarla destekleyip bir afiş hâline getirerek sınıfta sergileyiniz.

  • Cevap:

İstanbul’da turizm çeşitliliği oldukça fazladır. Kültürel ve tarihi turizm ön plana çıkmakta; Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii gibi dünya çapında ün kazanmış eserler sayesinde şehir her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Ayrıca gastronomi turizmi de İstanbul’un zengin ve çeşitli mutfak kültürüyle dikkat çekmektedir. Boğaz çevresi ve Prens Adaları gibi doğal güzellikler, doğa ve deniz turizminin yanı sıra, yatçılık ve günübirlik geziler için de popülerdir. İstanbul ayrıca alışveriş turizmi için de önemli bir merkezdir; Kapalıçarşı ve çeşitli modern alışveriş merkezleri ile ziyaretçilere geniş seçenekler sunmaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 129 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!