Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 125

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 125 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 125

Botanik Turizmi

Türkiye, iklim koşullarından dolayı zengin bir bitki örtüsüne sahiptir (Fotoğraf 2.66). Orta kuşakta bulunan bitkilerin büyük bir kısmı, ülkemizde de görülmektedir. Ayrıca Türkiye, yalnızca ülkemize özgü olan endemik türler bakımından da zengindir. Ülkemizdeki endemik tür sayısı, Avrupa kıtasının tamamındaki endemik sayısına yakındır. Bu nedenle ülkemiz, botanik turizm potansiyeli yüksek olan bir ülkedir.

Antalya’nın Beşi Bir Yerde Projesi

Türkiye’nin bitki biyoçeşitliliği yönünden en zengin illeri arasında yer alan Antalya’da yayılış gösteren ve acil eylem gerektiren kritik düzeyde nesli tehlike altında olan 44 bitki çeşidi bulunuyor. Bu türler; yerelde tarım, turizm, ulaşım amaçlı yapılaşma, endüstriyel ham madde kaynağı olması gibi sebeplerle insan baskısına maruz kalıyor. Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK), Antalya’nın Beşi Bir Yerde Projesi kapsamında, Antalya’daki endemik bitki türlerinin korunmasını ve bu bilincin yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.

Kemer orkidesi (ophrys climacis, ofris klimaçis), Olimpos safranı (Crocus wattiorum, Krakus Vatiorum), Side canavarotu (Orobanche sideana, Orbanki Sidiana), Kaputaş andızotu (Inula sech- menii, İnula seçmeni) ve Kangay (Rhaponticoides hierroi, Rapondikoides iyeroy) bitkisi projeye konu olan 5 bitki. Bu bitkilerin mevcut popülasyon ve yayılış durumlarının saptanması ve yerel yönetimler düzeyinde farkındalık artırılması amaçlanıyor.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 125 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!