Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 126

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 126

Sağlık ve Termal Turizmi

Sağlık turizmi, insanların tedavi olmak amacıyla yaşadığı yerden başka bir yere gitmesi etkinliğidir. Bu etkinlik medikal tıp merkezleri, termal turizm ve yaşlı bakımı amaçlı yapılan ziyaretlerden oluşmaktadır.

Başta büyük şehirlerin üniversite hastaneleri olmak üzere birçok şehir, sağlık alanında gelişmiştir. Bu tür şehirlere ülkemizin birçok yerinden insanlar tedavi amaçlı gitmektedir.

Genç bir arazi yapısına sahip olan Türkiye, fay hatlarına bağlı olarak sıcak su kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Bu nedenle ülkemizin hemen her yöresinde kaplıcalar bulunmaktadır (Fotoğraf 2.67). Öyle ki bu alanda Türkiye, dünyanın sayılı ülkelerindendir.

Ülkemizde termal turizmin gelişmiş olduğu yerlerin başında Güney Marmara ve Ege kıyıları yer almaktadır. Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Muğla, Denizli, Afyonkarahisar ve Kütahya termal turizmin gelişmiş olduğu yerlerdir. Bunların yanı sıra Ankara, Sivas, Diyarbakır, Elâzığ, Tunceli, Erzurum ve Tokat gibi illerimizde de termal turizm gelişmiştir.

Av Turizmi

Türkiye, bitki örtüsü ve hayvan türlerinin çeşitliliği bakımından zengin bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye, av turizmine elverişli bir ülkedir (Fotoğraf 2.68). Ülkemizde, belirli zamanlarda belirli türler avla- nabilmektedir. Türkiye’deki av alanları, yasalarla belirlenmektedir. Yaban keçisi, kızılgeyik, karaca, yaban koyunu, yaban domuzu, çakal ve tilki avlanan hayvanların başlıcalarıdır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 126 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!