Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 123

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 123 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 123

Yayla Turizmi

Yaylalar, yaz döneminde serin olan ve gür otlakların bulunduğu yüksek alanlardır. Bu tür yerlerin bir kısmına yaz sıcaklıklarından kurtulmak isteyenler gitmektedir. Toroslar’daki yaylalar daha çok bu amaçla kullanılmaktadır. Belirli dönemlerde şenliklerin düzenlenmesi, zengin bitki örtüsü ve iklim koşulları, Karadeniz yaylalarında turizmin gelişmesini sağlamaktadır. Artvin, Rize (Fotoğraf 2.62), Trabzon, Giresun, Ordu, Adana ve Mersin yayla turizminin gelişmiş olduğu illerin başlıcalarıdır.

Akarsu Turizmi

Türkiye’deki akarsuların önemli bir kısmı, akarsu turizmi etkinliği çerçevesinde yer alan rafting, kano ve nehir kayağı etkinliklerine elverişlidir. Ülkemizde raftinge elverişli olan akarsuların başlıcaları Çoruh Nehri, Fırtına Deresi, Köprü Çayı, Manavgat Çayı (Fotoğraf 2.63), Dim Çayı, Göksu Nehri, Dalaman Çayı ve Fırat Nehri’dir. Bunlardan Çoruh, yeryüzünün en hızlı akan nehirlerinden biridir. Bu özelliğiyle dünyanın rafting alanında tanınmış akarsularındandır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 123 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!