Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 118

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 118 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 118

İstanbul’un Tarihî Alanları

Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış İstanbul, bu uygarlıklara ait çok sayıda tarihî eserin yer aldığı, âdeta bir açık hava müzesi konumundadır (Fotoğraf 2.53). Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan İstanbul’un tarihî alanları dört ana bölgeden oluşmaktadır. Bunlar, Arkeoloji Parkı (Sultanahmet ve çevresi), Süleymaniye Camisi, Zeyrek Camisi ve koruma altındaki bölgeler ile İstanbul Kent Surları’dır.

İstanbul, 2500 yılı aşan bir tarihe sahiptir. Cami, kilise ve sinagogların yan yana bulunduğu bu şehir; sarayları, köşkleri ve anıtsal yapıları ile de tanınmaktadır. Dolmabahçe Sarayı, Tophane Camisi, Galata Kulesi, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı Müzesi, Süleymaniye Camisi, Tarihî Kapalı Çarşısı, Yerebatan Sarnıcı ve Surlar, İstanbul’daki tarihî yapıların başlıcalarıdır.

Nemrut Dağı

Kommagene kralı Antiokhos’un mezarının da içinde bulunduğu Nemrut Dağı, Adıyaman ili sınırları içinde yer almaktadır. Nemrut Dağı, dünyanın en yüksek açık hava müzelerindendir. Yüksekliği on metreyi bulan heykeller, metrelerce uzunluktaki kitabeler, binlerce yıla tanıklık etmektedir (Fotoğraf 2.54). Doğu ve batı teraslarında yer alan ve tanrıları temsil eden bu heykellerin ağırlığı yedi-sekiz ton civarındadır. Heykeller, yerdeki gücü temsil eden aslan, gökteki gücü temsil eden kartal heykelleriyle başlamaktadır.

Kapadokya Göreme Millî Parkı

Kapadokya, Nevşehir ili sınırları içinde yer almaktadır. Erciyes ve Hasan Dağı’ndan çevreye yayılan volkanik malzemenin, selinti sularla aşınması sonucu ortaya çıkan peribacaları, dünyada ender görülen yer şekillerindendir (Fotoğraf 2.55). Kayalara oyulmuş çok sayıda yerleşim birimi ve kiliseleriyle Kapadokya aynı zamanda tarihî bir yerleşim alanıdır. Kaymaklı, Derinkuyu, Mazı, Özkonak ve Tatlarin yörelerindeki yer altı şehirleri, uzunca bir süre sığınma amacıyla kullanılmıştır. Kapadokya yöresinde ayrıca Selçuklu ve Osmanlılara ait kervansaraylar ve camiler de bulunmaktadır. Kapadokya, ülkemizi hem doğal hem de kültürel bakımdan sembolize eden mekânlardandır.

Pamukkale-Hierapolis

Denizli ili sınırları içinde yer alan ve termal sular içindeki kalsiyumun çökelmesiyle oluşan beyaz renkli travertenler, dünyada eşine ender rastlanan doğal varlıklardandır. Travertenlerin yüksekliği 160, uzunluğu ise 2.700 metredir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 118 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!