Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 117

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 117 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 117

Troya Antik Kenti

Çanakkale ili sınırları içinde yer alan Troya, dünyaca tanınan antik kentlerdendir. Antik kent kazılarında ortaya çıkan dokuz katman, kesintisiz olarak 4000 yılı bulan bir zaman dilimine ait kanıtlar sunmaktadır (Fotoğraf 2.50). Bu şehir, MÖ 3000 yılları ile MS 8. yüzyıla kadar geçen sürede birçok uygarlık açısından önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Arkeolojik kazılar sonucu Truva’da ev temelleri, tiyatro, son derece gelişmiş bir tekniği örnekleyen kanalizasyon sistemi, hamamlar ve çeşitli eşya buluntuları ortaya çıkmıştır. Homeros’un İlyada destanında, Truva Savaşı’nın yapıldığı yer olarak ifade edilen bu antik kentin kalıntılarıyla ilgili kazılara hâlen devam edilmektedir.

Safranbolu Şehri

Karabük ili sınırları içinde bulunan Safranbolu, tarihî bir şehirdir (Fotoğraf 2.51). 14. yüzyılın başlarından itibaren Türklerin hâkimiyetinde olan bu şehir, bugünkü yapısını 17 ve 18. yüzyıllarda kazanmıştır. Şehrin geleneksel dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bir bütün olarak sit alanı ilan edilmiştir. Camileri, çarşısı, mahalleleri, sokakları, özgün evleri ile günümüze kadar varlığını korumuş geçmişin bir tanığı olan bu şehir, ülkemizi sembolize eden mekânlardandır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Sivas ili sınırları içinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Fotoğraf 2.52), 13. yüzyılda Mengüçlü Beyliği’nden Ahmet Şah ve karısı Melike Turan tarafından yaptırılmıştır. İslam mimarisinin önemli eserlerinden olan bu mekân, iki kubbeli türbeye sahip bir cami ile ona bitişik bir hastaneden oluşmaktadır. Eser, mimari özelliklerinin yanı sıra Anadolu geleneksel taş işçiliği örnekleriyle de ender yapıtlardandır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 117 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!