Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 105

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 105

Nüfusları 1.000.001 ile 10.000.000 arasında olan metropoliten kentler ve nüfusları 10.000.001’den fazla olan mega kentler Türkiye’deki ticaretin büyük bir kısmını kontrol etmektedir. Örneğin bir mega kent olan İstanbul, ülkemizdeki ticaret hacminin yaklaşık yarısına sahiptir. İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Konya gibi nüfusu iki milyonun üzerindeki iller de önemli ticaret merkezleridir (Fotoğraf 2.48). Türkiye nüfusunun büyük bir kısmını barındıran bu iller, Türkiye toplam ticaret hacminin de yaklaşık dörtte üçüne sahiptir.

Ülkemizin nüfus bakımından en büyük şehirlerinin yanı sıra coğrafi konumundan dolayı bölgesel düzeyde önemli olan ticaret merkezleri de vardır (Harita 2.12). Örneğin Diyarbakır, Gaziantep, Malatya, Erzurum, Trabzon ve Samsun yakın çevrelerinde etkili olan ticaret merkezleridir. Bu şehirlerde pazarlanan ürünlerin bir kısmı bu yerlerde üretilmekte, bir kısmı da diğer büyük şehirlerden getirilmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 105 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!