Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 103

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 103

Ülkemizde ticarete konu olan mal gruplarından biri de sanayi ürünleridir. Orman, gıda ve maden ürünleri ile kimyasal maddeler ve otomotiv, ülkemizde ticarete konu olan sanayi ürünlerinin başlıcalarıdır. Orman ürünlerini işleyen sanayi kuruluşları, aynı zamanda orman ürünlerinin ülkemizdeki dağıtım merkezleridir. Kayseri, Ankara, Sivas, İzmir, Bursa ve İstanbul (Fotoğraf 2.44) ülkemizde mobilya üretiminin yoğun olduğu illerdir. Bu illerde üretilen mobilyaların bir kısmı, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tüketim merkezleri de olan bu şehirlerde pazarlanmakta, bir kısmı da diğer illere dağıtılmaktadır. Ülkemizdeki başlıca kereste dağıtım merkezleri ise Düzce, Bartın, Kastamonu, Rize, Ordu, Burdur ve Antalya’dır.

Konya, Eskişehir ve Ankara unlu ürünler; Konya, Erzurum, İzmir, Kars, Balıkesir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Ankara, Manisa ve Afyonkarahisar hayvansal ürünler; İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Afyon, Aydın ve Uşak konserve ürünleri dağıtım alanlarıdır. Ülkemizdeki önemli ticaret merkezleri arasında yer altı kaynaklarını işleyen sanayi kuruluşları da bulunmaktadır. Ereğli (Fotoğraf 2.45), Karabük ve İskenderun demir çelik fabrikaları; Batman, İzmir, İzmit ve Kırıkkale petrol rafinerileri; Maden, Küre, Murgul ve Samsun bakır işletmeleri; Bandırma ve Kırka bor işletmeleri, ülkemizde yer altı kaynaklarını işleyen başlıca sanayi kuruluşlarıdır. Bu merkezlerde üretilen ürünler, ülkemizin her yöresine dağıtılmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 103 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!