Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 102

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 102 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 102

Türkiye, yetiştirilen hayvan türleri ve üretilen hayvansal ürünlerin çeşidi bakımından zengin bir ülkedir. Bu nedenle hayvansal ürünler, hayvancılığın yoğun olduğu yerlerden diğer yerlere dağıtılmaktadır. Örneğin kümes hayvancılığı, ülkemizin hemen her yerinde gelişmiş bir ekonomik etkinliktir. Ancak bu etkinliğin yoğun olduğu yerler, tüketim merkezlerine yakın alanlardır. Örneğin ülkemizde et tavuğu üretiminde Manisa, Bolu ve Balıkesir; yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde ise Afyonkarahisar, Manisa ve Konya ilk sıradadır. Buralarda üretilen ürünler üretim merkezlerinin yanı sıra öncelikle İstanbul, Adapazarı, İzmit ve Ankara gibi şehirlere dağıtılmaktadır.

Türkiye’de bal üretiminde Adana, Ordu, Sivas ve Muğla illeri ilk sıralarda yer almaktadır. Bu iller, ülkemizdeki toplam bal üretiminin yaklaşık %40’ını karşılamaktadır (2021). Buna göre belirtilen iller, ülkemizin bal ticaret merkezleridir ve buralarda üretilen ballar, ülkemizin hemen her yöresine dağıtılmaktadır. Ülkemizin her yöresinde koyun beslenmektedir ancak Van, Konya, Şanlıurfa, Ankara ve Diyarbakır ülkemizde en çok koyun beslenen illerdir. Bu illerde beslenen hayvanlar, çevre illere ve büyük şehirlere pazarlanmaktadır.

Büyükbaş hayvanların en çok beslendiği iller Konya, Erzurum, İzmir, Kars, Ankara ve Diyarbakır’dır. Bu merkezlerde beslenen hayvanlar, başta ülkemizin en büyük tüketim merkezleri olan büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafına dağıtılmaktadır. Türkiye’de avlanan balıkların yaklaşık dörtte üçü Karadeniz’den elde edilmektedir (Fotoğraf 2.43). Bu nedenle Karadeniz, Türkiye genelinde balık dağıtım merkezi konumundadır. Balıkçılık alanında ayrıca yerel dağıtım merkezleri de bulunmaktadır. Örneğin Van Gölü’nden avlanan inci kefali, çevre il ve ilçelere pazarlanmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 102 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!