Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 221 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 221 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 221 Cevapları Yıldırım Yayınları

Su Baskınları

Ülkemizde sıklıkla görülen afetlerden biri de su baskınlarıdır. Ülkemizin hemen her yöresinde (Harita 4.11) değişik zamanlarda su baskınları yaşanmaktadır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının belirlemelerine göre 1950 yılından 2016 yılına kadar geçen sürede ülkemizde çok sayıda su baskını gerçekleşmiştir. Bu süreçte yaşanan toplam su baskını sayısı 4.067’dir. Bu olaylarda 22.157 kişi su baskınlarından etkilenmiştir. Aynı dönemde Erzurum, Kahramanmaraş, Van, Adana ve Bitlis su baskınlarından etkilenen afetzedelerin en çok olduğu illerdir. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün belirlemelerine göre 1955-2007 yılları arasındaki dönemde su baskınları sonucunda 1.235 kişi hayatını kaybetmiş ve 61.000 konut yıkılmış veya kullanılmaz hâle gelmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük su baskınlarından biri olan ve 1957’de Ankara’da Hatip Çayı’nın taşması sonucu meydana gelen su baskını sonucunda çok sayıda insan yaşamını yitirmiş, birçok mesken hasar görmüştür.

Karadeniz’de Son 50 Yılın Sel Felaketi Yaşandı! BASINDAN

Artvin’in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelanlarda 8 kişi hayatını kaybetti. Bölgeye AFAD, AKUT ve TSK ekipleri gönderildi. Meteorolojiden yağışların devam edeceği konusunda uyarı geldi. İlçeye bağlı 13 köy yolunun tamamen kapandığını ifade eden Hopa Belediye Başkanı “Yaşadığımız sel ve heyelan ilçemiz için son 50 yılın felaketi diyebiliriz. Köy yollarımıza ulaşım sağlayamıyoruz. Göçük altında olan bazı evler var. Şu ana kadar 8 can kaybımız var ve tek dileğimiz bu sayının artmaması.” diye konuştu.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 221 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!