Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 222 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları Yıldırım Yayınları

Çığ

Türkiye’de çığ olaylarına daha çok Kuzey Anadolu Dağlarının doğusu ile Doğu Anadolu’da rastlanmaktadır (Harita 4.12). Kar yağışlarının ve engebenin fazla olmasından dolayı ülkemizde çığ olaylarının en çok görüldüğü yerler Bitlis, Bingöl, Tunceli, Malatya, Erzincan ve Hakkâri’dir. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının belirlemelerine göre 1958 yılından 2008 yılına kadar geçen sürede 45 ilde 731 çığ olayı meydana gelmiştir. Bu olaylardan etkilenen insan sayısı 4.384’tür. Bunlardan bazıları yaşadığı yeri değiştirmiştir. Bazı çığ olayları can kayıplarına da neden olmaktadır. Örneğin 1950 ile 2008 yılına kadar geçen sürede çığdan dolayı 1.039 kişi yaşamını yitirmiş, 268 kişi yaralanmış ve 5.164 mesken yıkılmış veya kullanılmaz hâle gelmiştir.

Kuraklık

Kuraklık, zaman zaman ülkemizde yaşanan afetlerdendir. Yağışların az olduğu İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun güneyi, Malatya ve Iğdır Ovaları ülkemizde kuraklığın önemli bir sorun olduğu alanlardır. Yaz döneminde yüksek sıcaklıkların yaşandığı, bu nedenle buharlaşmanın şiddetli olduğu Güneydoğu Anadolu, ülkemizde kuraklığın en etkili olduğu yerdir. Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkemizin büyük bir kısmında yaz ayları kuraktır. Yaz kuraklığının erken başlaması ve uzun sürmesi tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilemekte; göllerin, akarsuların ve barajların seviyelerinde çekilmelere neden olmaktadır. Ülkemizdeki orman yangınlarının büyük bir kısmı da kurak olan yaz döneminde gerçekleşmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!