Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 220 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları Yıldırım Yayınları

Heyelan

Türkiye, zaman zaman heyelanların yaşandığı bir ülkedir. Ülkemizde heyelan olaylarına daha çok Kuzey Anadolu Dağlarında rastlanır. Toroslar ve Doğu Anadolu da heyelanların sık görüldüğü yerlerdendir (Harita 4.10). Engebenin ve yağışın fazla olması, bu kesimde heyelanların çok görülmesinin başlıca nedenidir. Trabzon, Rize, Kastamonu, Erzurum ve Artvin ülkemizde heyelen olaylarının en çok yaşandığı yerlerdir. Kırklareli, Mardin ve Şanlıurfa ülkemizde heyelan olaylarının en az olduğu illerdir. Türkiye’de heyelan olaylarına daha çok kar erimelerinin gerçekleştiği ilkbaharda rastlanmaktadır.

Ülkemizde 1958 ile 2000 yılları arasında meydana gelen heyelanlar sonucu 4.250 yerleşim birimi etkilenmiş ve bu olaylar sonucunda 197 kişi yaşamını yitirmiştir. Heyelandan dolayı afetzede sayısının en fazla olduğu il Trabzon’dur. 1988 yılında Trabzon yakınlarındaki Çatak’ta meydana gelen heyelanda 64 kişi yaşamını yitirmiştir. 2002 yılında Rize yakınlarında meydana gelen heyelanda 27 kişi, 2005 yılında Sivas yakınlarında meydana gelen heyelanda ise 15 kişi hayatını kaybetmiştir.

SİVAS KOYULHİSAR HEYELANI

17.03.2005 tarihinde Sivas ili, Koyulhisar ilçesi, Sugözü köyünün Kuzulu Mahallesinin yerleştiği alanın üst kotlarında büyük ölçekli bir heyelan meydana gelmiştir. Bu heyelan sonucunda 15 kişi toprak altında kalarak hayatını kaybetmiştir. Heyelan sırasında bu can kayıplarının yanı sıra köy camisi ile 21 ev toprak altında kalarak tamamen tahrip olmuş ve 375 adet hayvan telef olmuştur.
Hareket eden malzemenin depolanabileceği bir düzlük bulunmadığından malzeme Agnus Deresi’nin yan kanalına ulaşmıştır. Son derece dik eğime sahip kanalda malzeme hızlanarak hareket etmiş ve Kuzulu Mahallesi’nin bir bölümünü örtmüştür. Heyelan sırasında hareket eden malzemenin hacmi yaklaşık 12,5 milyon metreküp olarak hesaplanmıştır. Aşırı hızlı heyelan sınıfında yer alan Kuzulu heyelanının yer aldığı alanın eski bir heyelan bölgesi olduğu saptanmıştır. Aktivitesini sürdürmekte olan Kuzulu heyelanı nedeniyle Agnus Deresi ve Kuzulu Mahallesi hâlen heyelan riski altındadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap