Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 97

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 97 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 97

A) Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere doğru sözcüğü/sözcükleri yazınız.

  • Cevap:

1. Krater, kaldera ve maar gibi çukurlukların içerisinde suların birikmesiyle volkanik göller oluşur.
2. Akarsu yatağının bir noktasından birim zamanda geçen su miktarına akım adı verilir.
3. İki geçirimsiz tabaka arasında biriken yer altı suyunun yüzeye çıkarılmasıyla artezyen kaynak oluşur.
4. Yerli kaya göllerinden olan Tuz Gölü tektonik oluşumlu bir göldür.
5. Gediz Nehri Ege havzasında bulunur.

6. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü uzmanları, tarımsal potansiyeli iyi olan ancak sulama yetersizliğinden dolayı bu potansiyelini iyi kullanamayan şiddetli kuraklığın yaşandığı bir bölge için proje ha-1 zırlar. Hazırladıkları projede; bölgenin yaklaşık 25 km uzağında ülkenin önemli bir akarsuyunun bulunduğu, bu akarsuyun uygun olan bir yerine yapay bir set gölü (baraj) inşa edilmesi gerektiği ve gölde biriken suyun kapalı sistem şeklinde (yer altından geçirilen geniş çaplı su boruları) bölgeye taşınması hatta aynı sistemin bölgeye getirilen suyun bölgedeki tarım alanlarına ulaştırılmasında kullanılması gerekliliği vurgulanmıştır. Sizce, projeyi hazırlayan uzmanların baraj gölündeki suyun hem bölgeye hem de bölgedeki tarım alanlarına taşınmasında kapalı sistemin bir gereklilik olduğunu vurgulamalarındaki neden ne olabilir?

  • Cevap: Kapalı sistem kullanılması, su kaynaklarının buharlaşma ve sızıntı gibi kayıplarını en aza indirgeyerek verimliliği artırır ve suyun kirlenmesini önleyerek tarımsal sulama için daha temiz su sağlamayı hedefler.

7. 2020 yılında dünyada su ürünleri üretimi 177.768.543 ton iken bunun yalnızca 785.822 tonu (%0,41’i) Türkiye tarafından üretilmiştir. Türkiye’de su ürünleri üretiminin yaklaşık %80’i denizlerden elde edilmektedir. Kıyı uzunluğu 8.337 km olan Türkiye’nin dünya su ürünleri üretimindeki payının %0,41’lik bir paya sahip olmasını, su varlıklarının etkin kullanımı açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Türkiye’nin dünya su ürünleri üretimindeki düşük payı, geniş kıyı şeridine rağmen iç sular ve denizlerdeki su ürünleri kaynaklarının yeterince geliştirilmemiş olabileceğini ve bu alanda yapılacak yatırımların ve sürdürülebilir yönetim stratejilerinin potansiyelini artırabileceğini gösterir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 97 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!