Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 96

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 96 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 96

bölgeler arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişlik farkı azaltılmıştır. Ayrıca kırsal alandaki verimlilik ve istihdam olanakları da artıl- mıştır (Görsel 1.97).

Yer altı suları; içme, kullanma ve tarımsal sulama suyu olarak kullanılır. Bunun yanında sıcak su kaynakları kaplıca turizmine olanak sağlar, elektrik enerjisi üretiminde kullanılır. Ayrıca bu sıcak su kaynaklarından konutların ve seraların ısıtılmasında yararlanılır. Böylece ülke ekonomisine katkı sağlanır. Türkiye dünyada jeotermal ısı ve kaplıca uygulamalarında Çin, ABD, İsveç ve Almanya ile birlikte ilk 5 ülke içerisinde yer alır. Türkiye’de sıcak su kaynakları kaplıcalarda (Bursa, Yalova, Kütahya, Afyonkarahisar, Ankara), konutların ısıtılmasında (Simav, Afyonkarahisar) ve seracılıkta kullanılır. Ayrıca Denizli Sarayköy ile Aydın Germencik’te jeotermel enerji üretmek amacıyla sant- reller kurulmuştur.
Türkiye’de yer altı sularının yaklaşık %12’si sulama amaçlı kullanılmaktadır. Yer altı sularının %6’sı ise evlerde ve sanayide kullanılmaktadır.

DEĞERLENDİRİYORUM

Günlük yaşamda su kaynağını israf etmeden kullanmak için nelere dikkat edilmelidir?

  • Cevap:

Su kaynağını israf etmeden kullanmak için şunlara dikkat edilmelidir:

  • Kullanılmadığı zamanlarda muslukların tamamen kapalı olduğundan emin olmak ve damlayan muslukları hemen tamir ettirmek.
  • Su tüketimini azaltmak için duş süresini kısaltmak ve mümkünse akışı azaltan duş başlıkları kullanmak.
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolu olmadan çalıştırmamak ve su tasarruflu programları tercih etmek.
  • Bitkileri sabah erken saatlerde veya akşam üstü sulamak buharlaşmayı azaltır ve suyun daha verimli kullanılmasını sağlar.
  • Düşük akışlı tuvaletler, sensörlü musluklar gibi su tasarruflu ev aletleri ve armatürler kullanmak.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 96 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!