Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 95 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarındaki geniş kumsalların varlığı ve bu kıyılardaki güneşli gün sayısının fazlalığı, Türkiye’yi deniz turizmi açısından dünya ölçeğinde önemli bir ülke hâline getirmiştir (Görsel 1.95). Türkiye’nin yıllara göre turizm gelirindeki artışı, turizmin ülke ekonomisine katkısını gözler önüne sermektedir (Tablo 1.2).

Denizlerden tuz da üretilir. Türkiye tuz üretiminin yaklaşık %28’i deniz suyundan (İzmir-Çamaltı Tuzlası) temin edilir. Türkiye’de göllerden çeşitli şekillerde yararlanılır. Örneğin Tuz, Sey- fe ve Palas gölleri gibi tuzlu göllerden tuz elde edilir. Van Gölü ulaşımda kullanılır. Durusu Gölü’nden içme ve kullanma suyu temin edilir. Gölcük, Beyşehir ve Sapanca gölleri tarımsal sulamada kullanılır. Kovada ve Tortum göllerinin gideğenlerinden elektrik üretilir. Kuş, Yedigöller ve Abant gölleri gibi doğal güzelliğe sahip göllerimizden turizm faaliyetlerinde yararlanılır (Görsel 1.96). Ayrıca Kuş, Seyfe, Sultansazlığı, Tuz ve Akşehir gölleri gibi göller göçmen kuşların konaklama alanlarıdır. Ülkemizde avlanan ve yetiştirilen balıkların yaklaşık %20’si Beyşehir, Eğirdir, Kuş, Ulubat, Balık, Köyceğiz gölleri ve akarsulardan elde edilir.

Türkiye akarsuları içme ve kullanma suyu temininde, tarımsal sulamada, turizmde, balıkçılıkta, ulaşımda, elektrik enerjisi üretiminde kullanılır ve bu kullanımlar ülke ekonomisine katkı sağlar. Ayrıca ülkemizde 2020 yılında üretilen elektriğin yaklaşık %25,5’i hidroelektrik kaynaklardan elde edilmiştir.

Türkiye’de GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) ve KOP (Konya Ovası Sulama Projesi) gibi ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan fayda sağlayacak projeler de gerçekleştirilmektedir.

Özellikle GAP, cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve en büyük projele- rindendir. GAP ile bölgenin sahip olduğu kaynaklar değerlendirilerek yöre halkının gelir düzeyi ve yaşam kalitesi artırılmıştır. Bölge ile diğer

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 95 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!