Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 98

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 98 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 98

C) Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları okuyunuz ve doğru seçeneği işaretleyiniz.

8. Ekvator’dan kutuplara gidildikçe deniz suyu sıcaklığı ve tuzluluk oranı genel olarak azalır. Aşağıda verilen denizlerden hangisinin tuzluluk oranı diğerlerinden daha azdır?

A) Umman Denizi
B) Akdeniz
C) Kızıldeniz
D) Baltık Denizi
E) Doğu Çin Denizi

  • Cevap: D

9. Kıta içlerine sokulmuş kanal ve boğazlarla okyanuslara bağlanan denizlere iç deniz denir. Buna göre aşağıdaki denizlerden hangisi iç deniz değildir?

A) Baltık Denizi
B) Akdeniz
C) Ohotsk Denizi
D) Kızıldeniz
E) Karadeniz

  • Cevap: C

10. Gelgit; okyanus kıyılarında, okyanusa dökülen akarsuların ağız kesimlerinde belirgin şekilde gözlemlenirken gelgitin iç denizlerde gözlemlenmesi oldukça güçtür. Buna göre aşağıdaki denizlerden hangisinde gelgit etkisi daha azdır?

A) Mercan Denizi
B) Labrador Denizi
C) Akdeniz
D) Boffin Denizi
E) Bering Denizi

  • Cevap: C

11. Aşağıdaki akarsulardan hangisi açık havza özelliğinde değildir?

A) Amazon
B) İndus
C) Nil
D) Ceyhun
E) Kızılırmak

  • Cevap: D

12. Yer kabuğunda tektonik faaliyetler sonucunda oluşan çukurluklarda biriken sular tektonik gölleri oluşturur. Aşağıdaki göllerden hangisinin oluşumunda tektonik süreçler etkili olmamıştır?

A) Hazar
B) Baykal
C) Eyre
D) Victoria
E) Quilotoa

  • Cevap: E

13. Aşağıdaki Türkiye haritasında bazı göller gösterilmiştir Haritada verilen göllerin oluşum özelliklerine göre sınıflandırılması istenirse hangisi oluşum özelliklerine göre diğerlerinden farklıdır?

A) İznik
B) Uluabat
C) Akşehir
D) Tuz Gölü
E) Köyceğiz

  • Cevap: E

14. Aşağıdaki haritada numaralanmış bazı alanlar gösterilmiştir. Haritadaki numaralanmış alanlardan hangilerinde kar ve buz erimelerinin akarsuların beslenmesindeki etkisi daha fazladır?

A) Yalnız I
B) Yalnız III
C) I ve II
D) II ve III
E) I, II ve III

  • Cevap: D

15. İki geçirimsiz tabaka arasında biriken yer altı suyunun basıncın etkisiyle ya da insanlarca açılan sondaj kuyuları ile yeryüzüne çıkmasıyla oluşan kaynağa … kaynak adı verilir. Yukarıdaki metinde boş bırakılan alana aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?

A) Fay
B) Artezyen
C) Vadi-yamaç
D) Gayzer
E) Karstik

  • Cevap: B

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 98 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!