Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 67

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 67

Volkanik Dağlar: Türkiye’de Senozoyik’te meydana gelen volkanik faaliyetler sonucunda birçok volkanik dağ oluşmuştur. Daha çok Doğu ve İç Anadolu’da görülür. Ağrı, Tendürek, Süphan ve Nemrut; Doğu Anadolu’nun başlıca volkanik dağlarıdır. Erciyes, Melendiz, Hasandağı, Kara- cadağ ve Karadağ volkanik dağları da İç Anadolu’da yer alır. Hem Doğu hem de İç Anadolu’da yer alan dağlar bir hat boyunca uzanır. Güneydoğu Anadolu’da yer alan Karacadağ, volkanik bir kütledir. Batı Anadolu’da yer alan Uludağ batolit oluşumlu bir dağdır. Kula çevresindeki volkan konileri ise tepelik görünümlü sahalardır. Erciyes, Nemrut ve Kula volkanları, tarihî devirlerde Türkiye’de en son püskürmelerin görüldüğü volkanlardır. Günümüzde Türkiye’de aktif volkan bulunmamaktadır.

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki haritada, Türkiye’deki bazı dağlar gösterilmiştir. Haritada verilen dağların isimlerini oluşum türlerine göre aşağıdaki tablodaki uygun alanlara yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 67 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!