Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 62

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 62

Türkiye’de Rüzgârların Oluşturduğu Yer Şekilleri

Türkiye’de rüzgârlar yağışın az, bitki örtüsünün zayıf olduğu alanlarda yer şekilleri oluşumunda etkili olmuştur. Dolayısıyla Türkiye’de yağışın azaldığı ve bitki örtüsünün iyice zayıfladığı Tuz Gölü’nün güneyi, Güneydoğu Anadolu’nun orta ve güney kesimlerinde rüzgârın şekillendirici etkisi daha belirgindir (Harita 1.7).

Bu alanlarda rüzgâr aşındırmasıyla şahit kaya, mantar kaya ve tafoni gibi oluşumlar gözlenir (Görsel 1.76). Konya-Karapınar ve Iğdır Yöresi’nde kumul oluşumları da görülür. Kıyı kumsallarındaki kumların içerilere taşınmasıyla da küçük çaplı kum yığınları oluşur. Kumulların rüzgârlar tarafından taşınması ve yayılması, doğal ve beşerî ortamlara zarar verir.

KONYA KARAPINAR RÜZGÂR EROZYONUNU ÖNLEME PROJESİ

Karapınar ilçesi 1960’lı yıllarda şiddetli rüzgâr erozyonu nedeniyle göç tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. 1962 yılında, Tarım Bakanlığı Toprak-Su Genel Müdürlüğü tarafından erozyonla mücadeleye başlanmıştır. İlk olarak 13.000 hektar saha tel örgüyle kontrol altına alınarak ıslah çalışmaları yapılmıştır. Canlı rüzgâr perdelerini

oluşturacak fidanları korumak için kamış ve ahşap rüzgâr perdeleri ile kumul stabilizasyonu gerçekleştirilmiştir.

Konya-Karapınar Havzası’nda zaman zaman yerleşim yerlerinin, mera ve tarım alanlarında şiddetli rüzgârın sebep olduğu kum fırtınalarının zararlarından korunması ve Konya-Karapınar Havzası’nda hüküm süren kurak iklim etkisi altında bulunan alanlarda tahrip olan bitki örtüsünün yeniden canlandırılması gayesiyle Orman Genel Müdürlüğü tarafından Karapınar

Rüzgâr Erozyonu Önleme Projesi çalışmaları yapılmaktadır. 2010 ve 2011 yılı ilkbaharında yapılan çalışmalarla 57.500 adet fidan dikilmiştir. 2012 yılı içerisinde sulama işlemlerine devam edilmiş, proje alanı içinde kuruyan fidanların yerine tamamlama dikimleri yapılmıştır. Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından projenin izleme ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 62 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!