Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 61

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 61

Türkiye’de Buzulların Oluşturduğu Yer Şekilleri

Türkiye’de buzullar, yer şekillerinin oluşumunda rol oynayan bir başka dış kuvvettir. Kalıcı kar sınırı Türkiye’de 3.200-4.000 m arasında değişir ve genel olarak iç kesimlerde daha yüksektir. Süphan, Erciyes, Kaçkar, Buzul, Sat ve Aladağlar’ın yükseklerinde sirk ve vadi buzulları; Ağrı Dağı üzerinde ise büyük bir takke buzulu vardır. Kalıcı kar sınırı son buzul çağında 2.0003.200 m seviyelerine inmiştir ve daha geniş alanlar buzullarla örtülmüştür. Bu nedenle Türkiye’de buzulların şekillendirici etkisi günümüzde buzul bulunmayan yaklaşık 2.000 m’ye kadar inmiştir (Harita 1.6).

Hızlı Tur

Buzullar Türkiye’de yer şekillerinin oluşum sürecinde en az etkiye sahip olan dış kuvvettir. Bu durumun sebepleri neler olabilir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Buzullar Türkiye’deki yer şekillerinin oluşum sürecinde en az etkiye sahip olan dış kuvvettir. Bu durumun başlıca sebepleri Türkiye’nin güney bölgelerinin buzulların etkisinden uzak olması ve Akdeniz’in ılıman ikliminin buzul oluşumunu zorlaştırmasıdır. Ayrıca, Türkiye’nin coğrafi konumu ve topografyası, buzulların yayılmasını engelleyen etkenler arasında yer almaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 61 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!