Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 52

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 52

İNİNİ KIYI TİPİ

Dağların kıyıya dik uzandığı, derinliğin yavaş arttığı ve kıta sahanlığının geniş olduğu alanlarda oluşan kıyı tipidir. Kıyı biriktirme şekillerinin yaygın olduğu; yarımada, burun, koy ve körfezlerin bulunduğu oldukça girintili çıkıntılı kıyılardır (Görsel 1.56). Atlas Okyanusu kıyılarında örneklerine sıklıkla rastlanan bu kıyı tipi Türkiye’de Ege kıyılarında görülür.

Dağların kıyıya paralel uzandığı, denizin yer şekillerine uygun olarak çabuk derinleştiği ve kıta sahanlığının dar olduğu alanlarda görülen kıyı tipidir (Görsel 1.57). Bu tip kıyılarda girinti çıkıntı az, kıyıda falez oluşumu fazladır. Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının Büyük Okyanus kıyılarında örneklerine rastlanılan bu kıyı tipi Türkiye’nin Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında yaygındır.

Deniz yükselmesi ile denizin kıyılardaki derin ve dik yamaçlı akarsu vadilerini doldurmasıyla oluşan kıyı tipidir (Görsel 1.58). Deniz, bu kıyılarda içerilere doğru oldukça uzun mesafeler boyunca girinti yapar. Kuzeybatı İspanya, İngiltere ve İrlanda’nın güneyi, Güney Çin, Kore ve Türkiye’nin güneybatısında örnekleri görülür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 52 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!