Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 51

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 51

Kıyı açığındaki adaların ana karaya veya adaları birbirine bağlayan kıyı oklarına tombolo denir (Görsel 1.55). Dalgaların aşındırdıkları kumları veya akarsuların getirdiği alüvyonları taşıyıp koy ve körfez kıyılarına, kıyı ovalarının önüne veya falezlerin önündeki düzlüklere biriktirmesiyle oluşan kum yığınlarına plaj (kumsal) adı verilir.

Kalkerli sahalarda dar, dik kenarlı, derin koyların ve küçük körfezlerin yer aldığı kıyılarda görülür. Karstlaşma sonucu oluşmuş galeri ve mağaraların çökmesiyle meydana gelmiş kanyon vadilerin ağız kısmının deniz istilasına uğramasıyla oluşur. Güneydoğu Fransa’da, Malta Adası’nda ve
Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında örnekleri görülür

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki görselde, kıyılarda oluşan bazı yer şekilleri gösterilmiştir. Görselde verilen yer şekillerinin isimlerini boş bırakılan alanlara yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 51 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!