Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 50

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 50

Dalga ve Akıntıların Oluşturduğu Yer Şekilleri

Okyanus, deniz ve göl suları; çeşitli etkenlerle belirli bir yönde hareket eder. Bu etkenler; rüzgârlar, denizler arası seviye ve tuzluluk oranı farkı, gelgit gibi etkenlerdir. Sulardaki bu harekete akıntı adı verilir. Rüzgâr, su altı kütle hareketleri, deprem ve volkanizma gibi etkenlerle suda meydana gelen periyodik salınım hareketlerine ise dalga denir.
Dalgalar ve akıntıların kıyılarda aşındırma ve biriktirme yapmasıyla çeşitli yer şekilleri meydana gelir.

Dalga Aşındırma Şekilleri

Dalga ve akıntılar kıyının çabuk derinleştiği ve kıyı gerisindeki arazinin hemen yükseldiği yerlerde hızları kesilmeden kıyıya çarpar. Çarpmanın etkisiyle kıyıda aşınma etkili olur. Dolayısıyla böyle kıyılarda aşınım şekilleri oluşur. Kıyının aşınması ve zamanla gerilemesiyle oluşan dikliklere falez veya yalıyar adı verilir (Görsel 1.53). Bu dikliğin zamanla gerilemesiyle önünde bir düzlük oluşur. Bu düzlüğü de aşınım düzlüğü veya abrazyon platformu denir.

Dalga Biriktirme Şekilleri

Dalga ve akıntılar kıyı derinliğinin az olduğu yerlerde biriktirme yaparlar. Kıyı derinliğinin az olması, dalga ve akıntıların hızını azaltıcı etki yapar. Hızı azalan dalga ve akıntılar, taşıdıkları malzemeleri kıyıya yakın yerlerde veya kıyıda biriktirmek suretiyle kıyı birikim şekilleri oluşturur.
Kıyının biraz açığında dalgaların biriktirdiği kumların yığılması ve su yüzüne kadar çıkmasıyla oluşan kum setlerine kıyı seti denir. Bu şekilde oluşan kum setinin bir ucu karaya bağlıysa buna da kıyı oku adı verilir. Bir kıyı okunun koyun ağzını kapatacak şekilde gelişmesi ve karşı buruna bağlanmasıyla kıyı kordonu oluşur. Kıyı kordonunun bir koy veya körfezin önünü kapatmasıyla lagün (deniz kulağı) denilen oluşumlar meydana gelir (Görsel 1.54).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 50 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!