Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 46

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 46 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 46

Kaya tabakalarında oluşan, yeryüzündeki suyun yer altına inmesine neden olan çatlaklara düden adı verilir. Polye gibi karstik çukurlarda suyun yer altına inmesine neden olan düdenler alüvyal malzeme ile tıkandığında göller oluşur. Karstik arazide akarsuyun düdenlerle tamamen yer altına inmesi ile sonlanan vadilere ise kör vadi veya çıkmaz vadi denir.

Yer altı sularının kayaçlarda meydana getirdiği çözünmelerin etkisiyle yer altında oluşan boşluklara ise mağara adı verilir. Karstik arazilerde yer altında çok sayıda mağara bulunur ve bu mağaraların birçoğu galerilerle birbirine bağlanır. Yer altı mağaralarının tavan kısmının çökmesiyle oluşan derin çukurluklara obruk adı verilir.

Karstik Biriktirme Şekilleri

Yer üstü ve yer altı sularının karstik kayaçlardan çözdüğü mineralleri yer altında ya da yeryüzünde tekrar çökeltip biriktirmesiyle çeşitli oluşumlar meydana gelir. Mağara tavanından damlayan suların içindeki çözünmüş minerallerin bir kısmı damladığı yerde çökelir. Çökelen minerallerin birikmesiyle mağara tavanından aşağı doğru sarkan oluşumlara sarkıt adı verilir. Mağara tavanından aşağı damlayan sudaki mineralin bir kısmı ise suyun düştüğü yerde çökelir. Çökeltinin üst üste birikmesiyle yerden yukarı doğru uzanan yer şekilleri oluşur. Bunlara ise dikit denir. Mağaralar içinde sarkıt ve dikitlerin birleşmesiyle sütun adı verilen yer şekilleri oluşur.

Yer altında karbondioksit oranı yüksek olan sular, karstik kayaçlardan çok fazla mineral çözer. Bu suların içindeki çözünmüş minerallerin, suların yeryüzüne çıktığı yerlerde veya yer altındaki mağaralarda çökelmesiyle ortaya çıkardığı oluşumlara traverten denir. Su kaynağının yeryüzüne çıktığı yer bir yamaç ise travertenler basamaklı bir yapı oluşturur. Kaynağın çıktığı yer düz bir arazi ise travertenler koni şeklinde oluşur.

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki görselde, karstik bir arazide oluşan çeşitli yer şekilleri gösterilmiştir. Görselde verilen yer şekillerinin isimlerini boş bırakılan alanlara yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 46 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!