Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 45

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 45

Seki: Akarsu aşındırma etkisiyle oluşan yer şekillerinden biri de sekilerdir. Akarsular, yataklarında akarken derine aşındırma gücü artarsa yatağına gömülür ve yamaçlarında seki basamakları oluşturur. Sekilerin oluşum süreci akarsu havzasında meydana gelen başta iklim değişimi gibi olayların tespit edilmesi açısından önemlidir (Görsel 1.43).

Çözünebilen Kayaçlarda Oluşan Yer Şekilleri (Karstik Şekiller)

Kireç taşı (kalker), alçı taşı (jips), kaya tuzu gibi suların çözebildiği kimyasal tortul kayaçlardan oluşan arazilere karstik arazi adı verilir. Karstik arazide kayaçların yer üstü ve yer altı suları tarafından çözünmeye uğraması veya çözünen minerallerin tekrar çökeltmesiyle oluşan yer şekillerine karstik şekiller denir. Alçı taşı ve kaya tuzu daha hızlı çözüldüğü için bu kayaçlar üzerinde oluşan yer şekilleri de çabuk silinir, kalıcı bir topografya oluşturmaz. Kireç taşının (kalker) çözünmesi daha uzun sürdüğü için üzerinde oluşan yer şekilleri daha kalıcıdır. Bu nedenle karst topografyası kireç taşlarının daha yaygın bulunduğu arazilerde görülür.

Kimyasal tortul kayaçların yer üstü ve yer altı suları tarafından çözünmesiyle karstik aşındırma şekilleri oluşur. Yağmur ve sel sularının etkisiyle kayaçlar üzerinde oluşan küçük çaplı oluk veya yarıntılara lapya denir (Görsel 1.44).

Karstik arazide suların yaptığı çözünmelerle çeşitli büyüklüklerde çukurlar oluşur. Düz veya eğimi az arazilerde oluşan çanak şeklindeki çukurlara dolin veya koyak denir (Görsel 1.45).

Birkaç dolinin zamanla birleşmesiyle oluşan daha büyük ve uzun çukurlara ise uvala adı verilir. Karstik arazide zaman içinde oluşan çok daha geniş ve tabanı düz erime çukurlarına polye veya göl ova denir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 45 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!